E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak: Kemi një rrugë të gjatë dhe me kthesa përpara

I dërguari special për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajcak ka folur në lidhje me ecurinë e tij. Sipas mediave, në një konferencë kushtuar 25 vjetorit të Marrëveshjes së Dejtonit, Miroslav Lajcak ka veçuar dhe dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës duke e quajtur një sfidat themelore në rajon.

Lajçak ka thënë se ecuria e deritanishme e dialogut është e mirë, por ende ka akoma sfida.

Dialogu vazhdon, nën udhëheqjen e BE-së. Kemi një rrugë të gjatë dhe me dredha-dredha përpara, jo një autostradë,” u shpreh Lajčák.

Lajçak deklaroi se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës është baza e mandatit të tij dhe se qëllimi është të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht e detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve, e cila do të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura njëherë e përgjithmonë dhe ta harmonizojë atë me ligjet ndërkombëtare dhe vlerat evropiane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...