E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Dialogu Kosovë-Serbi/ Di Maio: Italia, kundër ndryshimit të kufijve

Ministri i Jashtëm i Italisë, i ka cilësuar si presione dhe thirrje nacionaliste, idenë për rishikimin e kufijve midis Kosovës dhe Serbisë.. Gjatë fjalës së mbajtur në Kuvend në Prishtinë, diplomati italian u shpreh se Italia është kundër idesë së ndryshimit të kufijve midis dy shteteve.

Di Maio tha se Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu, pasi integriteti dhe sovraniteti i saj nuk janë në diskutim, teksa shtoi se ka edhe mbështetjen e Italisë.

Luigi Di Maio: “Jam plotësisht i bindur se Kosova nuk ka asgjë për tu frikësuar nga ky dialog. Kemi parë me shqetësim ringjalljen e presioneve nacionaliste dhe thirrjeve që synojnë rishikimin e kufijve në rajon dhe vënien në dyshim të integritetit territorial të disa vendeve. Ne hedhim poshtë këto provokime me vendosmëri absolute, por në të njëjtën kohë duhet të jemi të vetëdijshëm se vetëm një perspektivë konkrete evropiane është në gjendje të shfuqizojë rifillimin e nacionalizmit ashtu edhe një avanturizëm të caktuar politik që do të donte të kthente Ballkanin 30 vjet pas. Sfida ndaj të cilës është e thirrur të përgjigjet BE-ja është rikthimi i besueshmërisë. Ju e dini mirë se mund të mbështeteni të Italia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA/ Sulmuesi realizon euro gol nga mesfusha (Video)

Në ndeshjen midis Karolinës së Veriut me Riçmond Kikers e përfunduar me rezultatin 4-0 për skuadrën vendase, është realizuar një supergol nga gjysmëfusha. Sulmuesi Robert...

A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?

“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen...

Çfarë e bën ndryshe lidershipin e mandatit të tretë të PS

Nga Alfred Peza Edi Rama kishte premtuar që në fushatën elektorale të zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, që e riktheu PS në pushtet, se nuk...

Me drogë në makinë, shoqërohet në polici djali i Azem Hajdarit

Azem Hajdari, djali i vogël i deputetit të ndjerë me të njëjtin emër, është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Elbasanit mbrëmjen e sotme. Sipas...

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel pa pension, VKM nuk përcakton profesionet

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel ankohen në Fiks Fare se nuk po mundet të zgjidhin problemin që kanë hasur me pensionin. Duke u cilësuar si...