E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Dhurata e çmuar e djalit të Moikom Zeqos për “Fundjavë Ndryshe” (VIDEO)

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Moikom Zeqo përherë do të mbetet një nga emrat më të vlerësuar në Shqipëri dhe jo vetëm. I cilësuar si një nga zërat më të mençur të vendit tonë, Zeqo la lënë pas një trashëgimi të madhe. Një pjesë të kësaj pasurie, djali i tij, Epidamni, vendosi ta dhurojë për bibliotekën e “Fundjavë Ndryshe”.

Në një lidhje telefonike me emisionin “Historia e Fundjavës”, ai u shpreh se do të japë mbi 100 libra nga fondi i artë i “Mjeshtrit të Madh”.

“Janë libra të ndryshëm, poezi, prozë, studime arkeologjike, një larmi shumë e madhe. Por, jam fokusuar pak më tepër te librat për fëmijë. Që {babai} ka shkruajtur, që nga viti 1976-të, janë mbi 12 libra për fëmijë. Ndaj, duke qenë se biblioteka e “Fundjavë Ndryshe” është në një zonë si Brari, ku ka shumë fëmijë, këto libra do t’i shërbejnë shumë. Edhe si një lloj edukate për të vlerësuar diturinë,” u shpreh Epidamn Zeqo.

Moikom Zeqo ka qenë një nga mbështetësit kryesor të kauzës së “Fundjavë Ndryshe”. Madje edhe daljen e fundit publike, e pati në ambientet e Qendrës së Solidaritetit, pas tërmetit të 26 nëntorit.

“Një Fundjavë Ndryshe” mua më duket një titull shumë i gjetur. Por unë e zgjeroj koretacionin e kësaj shprehje. Unë do të thoja jo “Një Fundjavë Ndryshe”, por një Shqipëri ndryshe.

Vetëm rinia mund të ndalojë një katastrofë, që është me e keqe se katastrofa natyrore. Katastrofa natyrore prishi 100 shtëpi. Për fat të keq ka patur edhe të vdekur. Katastrofa sociale do të thotë që zhduket atdheu shqiptar. Nëse ne e shpopullojmë këtë vend, sidomos nga rinia, atëherë s’do ketë Shqipëri.

Misioni që keni juaj është i shpresës, jo vetëm e javës ndryshe, por edhe e historisë ndryshe. Juve bravo ju qoftë në këtë që bëni. Juve emanciponi kombin.”, rrëfeu ndër të tjera z.Zeqo.

Lexo edhe :   Rrezikon të mos ecë më, mblidhet shuma për operacionin e Alesias së vogël
Lexo edhe :   Rrezikon të mos ecë më, mblidhet shuma për operacionin e Alesias së vogël

Ndërsa themeluesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari u shpreh se këto fjalë nuk do t’i harrojë asnjëherë. Pasi janë fjalë me peshë shumë të madhe, të cilat duhet të ndiqen nga të gjithë, veçanërisht rinia.

Bamirësia nuk të varfëron!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...