E shtunë, 18 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Uashingtoni: Rusia dhe Kina po kërcënojnë paqen në hapësirë

SHBA-ja akuzoi sot Rusinë dhe Kinën se po rrisin rrezikun për konflikt në hapësirë, kryesisht duke zhvilluar armë satelitore, në mes të një debati për përpunimin e një traktati për mbajtjen e paqes hapësinore.

Ekspertët nga 25 vende, përfshirë edhe Kinën, Rusinë dhe SHBA-në, janë mbledhur me dyer të mbyllura që prej të hënës në Gjenevë për t’u përpjekur që të hedhin bazat e një marrëveshje për parandalimin e garës së armatimeve në hapësirë.

Fuqitë e mëdha e kanë mbështetur organizimin e kësaj mbledhje të Grupit të Ekspertëve Qeveritarë (GGE), që zhvillohet deri më 28 mars nën presidencën e ambasadorit brazilian në kuadër të Konferencës së OKB-së për Çarmatosje, Guilherme de Aguiar Patriota./ Atsh

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Betohen në Presidencë, Qeveria nis zyrtarisht mandatin e tretë

Pas betimit te presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të ri qeveritar vendosën të ecnin në këmbë përgjatë Bulevardit Dëshmorët...

Betimi i kabinetit qeveritar/Rama dhe ministrat betohen para Metës

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur pak çaste më parë në Presidencë, ku bashkë me anëtarët e kabinetit qeveritar do të betohet para kreut të...

Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij...

Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë

Dje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar një letër të hapur homologut të tij shqiptar, Edi Rama, duke e uruar për mandatin...

Meta merr në mbrojtje Berishën, akuzon Kim se po shkel sovranitetin e vendit

Pas një periudhe të gjatë heshtje, një ditë më parë kreu i shtetit, Ilir Meta, u prononcua për mediat duke u rreshtuar krah aleatit...