Kronikë

Dhuna ndaj mjekut në QSUT, Manastirliu paralajmëron ndryshime në Kodin Penal

               Publikuar në : 11:12 - 11/02/19 S.N

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar ashpër lidhur me dhunimin e një mjeku në spitalin e QSUT-së. Ajo ka dënuar me forcë aktin e dhunës ndaj mjekut infeksionist G.S., si dhe ka bërë thirrje që akte të tilla të mos tolerohen.

Po ashtu, Manastiruliu paralajmëroi se kanosja ndaj mjekëve do të propozohet të klasifikohet si vepër penale.

“Në cilësinë e Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, dënoj me forcë aktin e neveritshëm, të agresionit të dhunshëm ndaj mjekut infeksionist G.S, ditën e djeshme në spitalin infektiv në QSUT.

Është barbari të sulmosh një profesionist të shëndetit, për më tepër në kushtet kur është duke ofruar me përkushtim dhe profesionalizëm, shërbim shëndetësor për qytetarët.

Sulme të tilla ndaj mjekëve, infermierëve, apo cilitdo që me vetëmohim dhe sakrificë, punon përditë, në shërbim të shëndetit të qytetarëve, meritojnë ndëshkimin maksimal që lejon ligji.

Inkurajoj organet e drejtësisë të hetojnë me prioritet maksimal këtë ngjarje të ndodhur brenda mjediseve të një spitali dhe të procedojnë duke dhënë një ndëshkim shembullor për agresorët, që duke vënë dorë mbi një mjek, shkelin jo vetëm ligjin, por edhe çdo normë morali dhe etike, si dhe çdo kod sjelljeje.

Akte të tilla nuk mund të tolerohen, ndaj kam propozuar një ndryshim në kodin penal, për të konsideruar kanosjen ndaj bluzave të bardha, si vepër penale.

Do të nisin një seri diskutimesh edhe për rishikimin e gabimit mjekësor dhe mënyrës se si ai trajtohet. Patjetër që do të dëgjohet zëri i profesionistëve. Por unë besoj se kjo nismë është e rëndësishme për  të garantuar respektimin e dinjitetit të mjekëve, siç ata e meritojnë”, ka thënë Manastirliu.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT