E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Dhjetë arsyet pse Messi po largohet nga Barça

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Mediat spanjolle flasin për një largim “të sigurt” të Leo Messit nga Barcelona.

Sipas prestigjiozes spanjolle “Marca”, arsyet që Messi do të paraqesë për largimin nga “Camp Nou” janë sportive dhe ligjore.

Argjentinasi dëshiron të ketë një projekt fitues, një sfidë që i lejon të fitojë tituj dhe të mbetet ambicioz. Ndërsa te Barça, ai nuk e sheh këtë perspektivë.

Messi këmbëngul se e ka komunikuar zyrtarisht vendimin e tij të njëanshëm për t’u larguar, por gjithashtu pohon se ka një shtojcë në kontratën e tij, që e lë atë pa klauzolë në sezonin 2020-2021.

Argumentet juridike dhe sportive:
a) Ligjore:

  • Kishte më shumë kohë për ta prishur në mënyrë të njëanshme kontratën, sepse sezoni përfundoi më vonë. Afati i datës 10 qershor nuk është i vlefshëm.
  • Nuk ka klauzolë përfundimi 700 milionë euro. Nëse Leo e prish kontratën në sezonin 2020-2021, ai nuk ka klauzolë ndaj duhet ta negociojë largimin e tij.
  • Bartomeu ka thënë në disa intervista se ditën kur Messi dëshiron të largohet, ai mund ta bëjë këtë.

b) Sportive:

  • Projekti i Barcelonës nuk është ambicioz. Ai ka vënë “bast” për projekte fitues në “Camp Nou” vite me rradhë. E ardhmja që Barcelona po ndërton nuk e bind argjentinasin. Messi dëshiron një sfidë, që e motivon. Sezoni i fundit ishte bosh.
  • Shkarkimi i Valverde nuk u bë me miratimin e Messit. Sipas këtij të fundit, nuk ishte momenti për ta larguar atë, madje as mënyra e duhur.
  • Problemet me drejtuesit e kanë dëmtuar, veçanërisht sezonin e fundit. Fërkimet me stafin e klubit, i cili e dinte që në korrik se do të largohej, kanë qenë të zakonshme: për shkak të polemikave me rrjetet sociale, të ERTE…
  • Mungesa e harmonisë dhe konfliktet me menaxherët e tjerë, të tillë si Eric Abidal. Ish-sekretari teknik vuri në dukje disa lojtarë si përgjegjës për largimin e Valverde, diçka që Leo nuk e pëlqeu.
  • Ai nuk dëgjohet. Argjentinasi ka ndjesinë se mendimi i tij nuk merret parasysh në klub, si kur mbron lojtarët aktualë, as kur zgjidhen lojtarët e rinj si përforcime.
  • Ai mendon se fundi i ciklit ka ardhur te Barça. Kjo përkon me Piqué, ndaj preferon të bëjë një hap anash. Messi konsideron se i ka përfunduar cikli si lojtar Blaugrana. Ai dëshiron t’u hapë rrugën brezave të rinj.
  • Ai dhe familja e tij ishin një nga objektivat e “BarçaGate”. Lojtari mendon se u bë pjesë e një komploti për ta diskredituar atë, pas të cilit nuk është ende e qartë nëse qëndronte dikush nga klubi.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...