E premte, 18 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Dha këshilla si të fiknin zjarrin në ‘Notre Dame’, autoritetet franceze nuk ia lënë mangët Trump-it

Mbrëmjen e djeshme, presidenti amerikan Donald Trump sugjeroi me anë të një komenti në Twitter për mënyrën se si duhej vepruar për të shuar zjarrin në Paris.

“E tmershme të shohësh teksa Katedralja e Notre-Dame në Paris digjet. Mbase aviona fluturues me ujë mund të përdoren për të rregulluar situatën. Duhet të veprohet shpejt”. Siç duket, komenti i tij nuk ka shkuar në vesh të shurdhër, por është parë me një sy kritik.

Postimi i tij është kritikuar nga autoritetet zyrtare të zjarrfikësve në Francë. Në një postim të tyre, pa përmendur presidentin Donald Trump, autoritetet vendase thanë se uji nga lart do të ishte kolaps për Katedralen.

“Qindra punonjës të zjarfikëses janë në Paris, po bëjnë gjithçka që munden për të vënë nën kontroll flakët. Të gjitha mjetet janë në përdorim përveç bombardimit me ujë, pasi do shkaktonte një kolaps të plotë të strukturës së katedrales”.

Mijëra përdorues të Twitter-it e kanë parë me humor këtë replikë midis autoriteteve franceze dhe presidentit amerikan.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Navalny e quan Putinin “gënjeshtar”

Politikani opozitar i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është një “gënjeshtar që nuk mund të ndalet...

‘Euro 2020’/ Holanda mposht Austrinë, i bashkohet Italisë dhe Belgjikës në 1/8

Holanda ka mundur me rezultatin e pastër 2-0 Austrinë në ndeshjen e vlefshme për grupin C, dhe së bashku me Italinë dhe Belgjikën, ka...

Mbyti gruan dhe planifikoi të arratisej, momenti kur piloti përqafon vjehrrën

32-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos, i cili mbyti gruan e tij 20-vjeçare britanike Caroline, është një vrasës tepër gjakftohtë, dhe u mundua të fshinte çdo lloj...

Mediat dhe oligarkët/ Peza: Ja emrat e radhës që do të shpallen “non grata”

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe analisti Alfred Peza, parashikon një verë të nxehtë sa i takon situatës politike, teksa u shpreh se shpallja ''non...

Holanda votoi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por ka një kusht

Parlamenti holandez i dha dritën jeshile Shqipërisë ditën e sotme, pasi votoi pro hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Megjithatë, për negociatat, Holanda ka...