E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Dha dorëheqjen si kryeministër i Francës, gjykata e lartë nis hetimet

Aktualisht Franca renditet në vendin e pestë për numrin e lartë të vdekjeve nga COVID-19. Ish-kryeministri i Francës, Edouard Philippe i cili akuzohet për dështimin e situatës me pandeminë, është duke u hetuar nga një gjykatë e lartë franceze, për menaxhimin e krizës.

Njoftimi erdhi vetëm disa orë pasi ai dha dorëheqjen nga posti i tij, për t’u bërë kryetari i Bashkisë së Le Havre pas zgjedhjeve komunale të javës së kaluar.

Ai është akuzuar për “dështimin për të luftuar fatkeqësinë”, një çështje të hapur nga Gjykata e Drejtësisë e Republikës (CJR). Kjo është gjykata e vetme, e cila mund të gjykojë anëtarët e qeverisë për veprimet e tyre gjatë kohës që ishin në detyrë. Philippe mund të dënohet me dy vjet burg plus gjobë, nëse ai dënohet.

Ai tha se “do t’i sjellë në komisionin e hetimit të gjitha përgjigjet dhe informacionet e nevojshme”, për të kuptuar veprimin e tij dhe atë të qeverisë së tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha-Ramës: Për 8 vjet dështime fajin nuk e ka BE, por Tirja i qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas sulmeve të kryeministrit Edi Rama ndaj vendeve të Bashkimit Evropian, pasi nuk mbështetën Ballkanin Perëndimor...

OBSH paralajmëron: Do të ketë 100 mijë vdekje në javë nga Covid në botë

Vdekjet globale nga COVID-19 pritet të arrijnë në 100,000 shumë shpejt, nga më shumë se 93,000 të raportuara javën e kaluar, tha të hënën...

Braçe: Dy vite më parë u betova me dorën mbi Kushtetutë për të mos vjedhur

Zv.kryeministri Erion Braçe ka publikuar foton e dy viteve më parë, kur u betua me dorën mbi Kushtetutë për të marrë postin e zëvendësit...

Ku ka të drejtë dhe ku dredhon Rama në sulmin ndaj BE-së

Nga: Andi Bushati Edi Rama ka të drejtë në vizatimin që i bën BE-së si bashkim egoist, cinik madje aspak solidar. Kritikat që ai i...

Deputeti shqiptar ftohet në inagurimin e Joe Biden si president i SHBA-ve

Deputeti i Partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, Faton Bislimi është në mesin e të ftuarve të Joe Biden në ditën e inagurimit të kandidatit...