E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Deutsche Welle: Hebrenjtë rrezikohen deri në vdekje në Gjermani

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Vizitorët e sinagogës në Hale i shpëtuan për pak një vrasjeje në masë nga një neonazist në një ditë feste fetare për hebrenjtë. Antisemitizmi nuk duhet banalizuar, komenton kryeredaktorja e Deutsche Welles, Ines Pohl.

Më shumë se 70 besimtare dhe besimtarë hebrenj mblidhen në një sinagogë në Lindje të Gjermanisë për t’u falur, kënduar dhe për të festuar së bashku festën fetare hebraike, Jom Kipur. Vetëm dera e siguruar e shtëpisë së zotit i shpëtoi ata nga një neonazist i armatosur me granata dore dhe automatik që synonte gjakderdhjen.

Kjo ndodh më 9 tetor 2019.

80 vite pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, ku më shumë se 6 milionë hebrenj u vranë nga gjermanët, hebrenjtë duhet të kenë sërish frikë për jetën, kur e ndjekin hapur fenë e tyre dhe kur vizitojnë sinagogën.

Transmentim në një platformë videolojërash

Çfarë të thotë kjo për Gjermaninë? Dhe çfarë të thotë, që 27 vjeçari aktin e tij e filmon me një kamera të vendosur në kaskë dhe e transmenton në internet në një faqe të videolojërave? Që e inskenon veten si atentatori i Zelandës së Re, dhe – para se të qëllojë – për një publik ndërkombëtar në anglisht thotë: “Rrënja e të gjitha problemeve janë hebrenjtë.”

Vuajtja nuk mund dhe nuk duhet të relativizohet. Prandaj ngushëllimi vjen në radhë të parë për të afërmit e dy njerëzve, të një burri e gruaje që sulmuesi i brau brutalisht gjatë arratisë.
Por nuk lejohet të harrojmë: Për pak në Gjermani të mërkurën do të kishte ndodhur një vraje masive e grave dhe burrave hebrenj.

Jo kufizim vetëm tek islamistët

Ky akt të tregon edhe një herë ashpërsisht, se antisemitizmi në rritje dhe vdekjeprurës në këtë vend vërtet që nuk mund të kufizohet vetëm tek islamistët. Kush e pretendon këtë, gënjen ose nuk e pranon dot realitetin. Ky akt thekson edhe njëherë, se mbrojtja e institucioneve hebraike në Gjermani është jetike, edhe 75 vite pas fundit të sundimit nacionalsocialist. Fakti që sinagoga nuk mbrohej në një të premte të Jom Kipurit ngre disa pyetje.

Dhe ky akt provon, se duhet të merren seriozisht dhe të ndiqen me konsekuencë edhe sinjale të vogla për sulme potenciale me motivim antisemitist. Këtu bën pjesë edhe djegia e një flamuri izraelit, po ashtu si sharjet ndaj një besimtari që me kipën e tij e identifikon veten si hebre.

Antisemitizmi nuk duhet të banalizohet. Sepse nuk duhet të ketë minimizim, të thuhet se vetëm pak urrejtje ka kundër hebrenjve. Askund. Dhe sidomos në Gjermani.

Dalin pamjet nga vrasja e hebrenjve në Gjermani, nga 27-vjeçari nazist

Vrasësi që filmoi veten drejtpërsëdrejti në Facebook teksa futej me armë pranë një sinagoge, në Gjermani, e teksa fliste me zemërim kundër holokaustit, feminizmit dhe emigrimit, u arrestua nga policia gjermane.

I veshur me rroba ushtarake, helmetë dhe kamera, ai qëlloi dy njerëz pranë sinagogës në qytetin Halle të Gjermanisë, dhe më pas hodhi një granatë në varrezën hebraike.

Gjatë 35-minutave që filmoi ngjarjen drejtpërsëdrejti në Facebook ai nuk arriti të futej dot brenda në sinagogë.
Agresori, sipas medieve gjermane, është 27-vjeçari Stephan Balliet, dhe u arrestua teksa përpiqej të largohej me taksi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lëvizte me mjetin me targa të vjedhura, policia arreston 21-vjeçarin e rrezikshëm

Një 21-vjeçar me precedent të mëparshëm penal, është arrestuar në flagrancë. I riu qarkullonte me automjet me targa të vjedhura, dhe mbante armë zjarri...

“Duam të çojmë ushqime dhe ujë”, Berisha denoncon drejtorin e burgut

Në burgun e Vlorës, drejtori Zambak Gjoni duket se ka vendosur rregulla të reja, në kurriz të të burgosurve. Qytetari digjital që ankohet në...

“Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit?”, Ndoka tallet me Ramën

Dy ditë më parë, kryetari i Partisë Demokratike zbuloi prapaskenat ku tha se kryeministri i ka ofruar nga ndërmjetësit e tij që Basha të...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht

Paraditen e sotme pritet që të mbahet takimi virtual Hoti-Vuçiç. Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), ka publikuar axhendën e plotë të takimit...

“Hyrrem” lë aktrimin dhe i futet biznesit

Aktorja gjermano-turke Meryem Uzerli, e cila mori një famë të madhe me rolin e saj si “Hyrrem” në serialin “Sulejmani i madhërishëm”, duket se...