E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Detajet/ Dy tërmete shkundin Elbasanin, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Lëkundjet e tërmetit nuk kanë të ndalur në vendin tonë. Pas atij një ditë më parë në Durrës me magnitudë 3.6 të shkallës Rihter, lëkundjet sizmike janë ndjerë sot në Elbasan dhe Tiranë.

Dy tërmete me hapësirë disa minuta nga njëri-tjetri, kanë lëkundur Elbasanin. Referuar agjensisë ESMC, tëmetet janë të shkallës 3.1 dhe 4.6 Rihter.

Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë edhe në qytete të tjera, përfshirë Tiranën. Deri më tani nuk raportohet për dëme materiale.

Që prej tërmetit tragjik të 26 nëntorit të kaluar, lëkundjet sizmike kanë qenë të herëpashershme, por jo shumë të forta.

Në tërmetin e 26 nëntorit të 2019, humbën jetën 51 persona dhe u shkatërruan me mijëra ndërtesa.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Aksident i rëndë në Elbasan, plagosen dy persona

Bie qeveria në Suedi/ Löfven, kryeministri i parë që rrëzohet nga parlamenti

Parlamenti i Suedisë ka mbështetur një votë mosbesimi ndaj kryeministrit të qendrës së majtë, Stefan Löfven. Ai bëhet kryeministri i parë që rrëzohet nga...

Teknologji/ Si transferohen numrat nga Android në iPhone shumë thjesht

Si transferohen numrat e regjistruar nga Androidi në iPhone duke përdorur një adresë e-maili në Google 1-Së pari sigurohu që kontaktet tuaja të jenë të...

Dorëheqja e Ruçit/ Zheji: E largoi Rama

Analisti i njohur, Artur Zheji deklaroi se kryeministri Edi Rama e largoi kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi nga Partia Socialiste, për të patur një...

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...