E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Detaje nga tragjedia në sheshxhirim, ja kush ia dha armën e mbushur aktorit

Arma që aktori Alec Baldwin qëlloi gjatë xhirimeve duke vrarë një grua, iu dorëzua atij nga një ndihmës regjisor, i cili i tha se ishte e sigurtë, tregojnë të dhënat e gjykatës. Drejtori i paidentifikuar, nuk e dinte se mbështetësja përmbante municion të vërtetë. Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në gjoks, në incidentin e së enjtes në xhirimet e filmit “Rust”.

Regjisori Joel Souza, i cili qëndronte pas saj, mbeti i plagosur. 48-vjeçari mori mjekim urgjent për një dëmtim në shpatull, dhe më pas doli nga spitali.

Detaje të mëtejshme të hetimit të policisë u publikuan të premten, kur u dorëzua një urdhër kërkimi në një gjykatë në Santa Fe, New Mexico. Veshja e Baldwin e njollosur me gjak u mor si dëshmi së bashku me armën. Municionet dhe armët e tjera mbështetëse janë marrë nga policia. Aktori 63-vjeçar është marrë në pyetje nga forcat e rendit, por askush nuk është akuzuar për ngjarjen.

Më herët të premten, Baldwin i cili ishte ylli dhe producenti i filmit – tha se ishte “bashkëpunues i plotë” me Zyrën e Sherifit të Qarkut Santa Fe.

“Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynën”, shkroi ai në Twitter.

“Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik, që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nëne dhe kolegeje tonë të admiruar thellësisht”.

Zonja Hutchins, 42 vjeç, ishte nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe film në Los Angeles dhe u emërua një “yll në rritje” nga revista “American Cinematographer” në 2019. Ajo ishte drejtore e fotografisë për filmin aksion “Archenemy 2020”, me regji të Adam Egypt Mortimer.

Në “Rust”, Baldwin po luante si një i jashtëligjshëm, nipi i të cilit është dënuar me varje për një vrasje aksidentale. Incidente të tilla në sete filmike janë jashtëzakonisht të rralla. Armët e zjarrit të vërteta shpesh përdoren në xhirime dhe janë të mbushura me boshllëqe – gëzhoja që krijojnë një ndezje dhe një goditje pa shkarkuar një predhë.

Në vitin 1993, Brandon Lee – djali 28-vjeçar i yllit të ndjerë të arteve marciale Bruce Lee – vdiq në xhirime pasi u qëllua aksidentalisht me një armë mbështetëse gjatë xhirimit të një skene vdekjeje për filmin The Crow. Arma gabimisht kishte një plumb të mbushur në të.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...