E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Dështon propozimi i Osmanit për maska falas për qytetarët

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka propozuar sot një amandament për shpenzimin e 3 milionë eurove nga buxheti i shtetit për t’i dhuruar qytetarëve maska falas.

Sipas saj, amandamenti i propozuar është bazuar në praktikat e disa vendeve të tjera.

“Në Belgjikë ta zëmë është vepruar mbi parimin që çdo qytetar do të marrë maska falas, në Francë janë dhënë maska shumëpërdorimshe për qytetarët”, ka thënë Osmani, duke kërkuar edhe mbështetjen e deputetëve.

Kërkoj mbështetjen tuaj në sigurimin e maskave shumëpërdorimshe, në vlerën prej 3 milionë euro, përkundër faktit që qeveria ka siguruar një kontingjent të maskave, e kanë konfirmuar se mund të bëhet shpërndarja e tyre, ne nuk e dimë edhe sa do të zgjasë kjo pandemi”, tha ajo.

Osmani theksoi se në momentin që maskat bëhen të detyrueshme, shteti duhet t’ia sigurojë qytetarëve falas.

Lexo edhe :   31 viktima për dy ditë/ Osmani: Duhet të jenë alarm për institucionet

“Shumë më e madhe është kostoja e shërimit se sa e parandalimit. Në mënyrë që t’i sigurojmë qytetarët me maska, sepse kur e obligon duhet edhe ta ndihmosh, ju ftoj që ta votoni këtë amendament që është i rëndësisë së veçantë ku ne do të duhej të mësohemi të jetojmë me virusin.

Projektet për vetura të blinduara, furnizimi me mobile dhe disa miliona për infrastrukturë, mbrojtja e jetëve është më e rëndësishme se çdo projekt tjetër”, shtoi ajo.

Mirëpo, propozimi i Osmanit dështoi që t’i marrë votat e deputetëve, pasi që ka marrë 28 vota pro, 37 kundër dhe 12 abstenime.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Tjetër bilanc tragjik në Kosovë

Situata nga koronavirusi në Kosovë vijon të jetë e rëndë, teksa shifrat e raportuara mbeten të larta. Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Nevoja për një manual kundër Edi Ramës, në raport me Perëndimin

Nga Mero Baze Beteja ndaj Edi Ramës dhe raporteve të tij me Perëndimin, ka nevojë për një fabul të qëndrueshme, e cila nuk duhet të...

Frika nga pandemia, Kyrgios tërhiqet nga “US Open”

Tenisti Nick Kyrgios ka njoftuar tërheqjen e tij nga turneu i “US Open” për këtë vit si pasojë e pandemisë së koronavirusit, në një...

Lirohet veterani i UÇK-së që u ndalua nga Policia e Shqipërisë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez Kastrati, i...

Ekonomia gjermane: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të paparashikueshme sociale...