E martë, 26 Maj, 2020
16 C
Tirana

Dështimi spektakolar i Ilir Metës për të marë peng drejtësinë

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Nga Alfred Peza

Ajo që ndodhi në 24 orët e fundit në skenën politike të Tiranës, është e denjë për skenarin e një filmi të Hollywood-it, me temë kulisat e politikës së madhe. Është një nga ato ditët kur rolet përmbysen, dilemat bien dhe gjithçka qartësohet për ta rifilluar lojën, atje ku ajo ishte ndërprerë. Personazhi kryesor i kësaj loje, me sa duket ishte Ilir Meta i cili në fund, rezulton që të jetë edhe humbësi i saj më i madh.

Gjithçka kishte nisur në kulmin e pandemisë globale, kur më 8 prill Presidenti i Republikës i ka paraqitur Ambasadores së SHBA në Tiranë, atë që ai e quan Platforma për Integrimin Evropian. Vetëm tani që u bënë publike 14 pikat e saj, u kuptua se prapa ambalazhit të integrimit, fshihej qëllimi për të marrë peng reformën në drejtësi, në këmbim të reformës elektorale dhe krijimit të sistemit paralel të vendimmarrjes politike, jashtë institucioneve demokratike të vendit.

Ndërkohë në ambientet politiko-mediatike të Tiranës, gjatë kësaj periudhe u bë gjithçka për të krijuar idenë se Edi Rama dhe Ilir Meta ishin duke negociuar në fshehtësi një pazar politik, që shkonte përtej zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të vitit të ardhshëm. Por, shembja e godinës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, duket se e dogji skenarin e përdorimit të kauzës së saj, si një sigurisë për ta mbajtur të ndezur të gjithën këtë lojë.

Ishte ky edhe momenti që me sa duket diktoi përshpejtimin e planeve të Ilir Metës. Ai mblodhi të enjten paradite në vilën Nr. 4, kryetarët e partive të “Opozitës së Bashkuar”, për tu folur aty si lideri i tyre real. Lulzim Basha për herë të parë u duk se i hapi krahun dhe u pa që të dilte në hije. Pas kësaj, Presidenti mblodhi edhe ambasadorët e vendeve të BE, ku i njohu edhe ata me 14 pikat e platformës së tij.

Mënyra sesi duhet të jetë zhvilluar diskutimi, bashkë me lëvizjet e tjera jo publike në këtë linjë, alarmuan ambasadoren e SHBA e cila shkroi në twitter: “Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë”. Kryeministri Rama iu përgjigj menjëherë me një thenie të Shekspirit: “Ferri është bosh dhe gjithë djajtë janë këtu!”

Lexo edhe :   Meta me parti të re? Presidenti flet troç

Në mbrëmje po konkurronin për audiencën televizive Rama, Meta, Berisha dhe Kryemadhin. Basha mungonte. Kjo bëri që ai të dukej edhe më i spostuar, nga qenia lideri real i opozitës shqiptare. Mes dëshirës se gjithçka do shkonte sipas planit dhe pasigurisë se loja kishte nisur që të mbante erë publikisht, Ilir Meta ka dalë në konferencë shtypi. Ai tha se për Platformën e tij, kishte njoftuar edhe shefin e mazhorancës. Por Kryeministri e përgënjeshtroi këtë menjëherë. Presidenti u detyrua ta pranojë indirekt, se nuk e kishte njoftuar atë personalisht, por ambasadoren e SHBA.

Lexo edhe :   Përmban fjalë në gjuhë të huaj, Meta kthen në Kuvend ligjin

Kaq mjaftoi që ti bënte të gjitha palët ta kuptonin lojën e Kreut të Shtetit. Përveç ndërkombëtarëve në Tiranë, ishte Lulzim Basha ai që u qartësua përfundimisht, për fijet që kishin lëvizur rrotull tij ditët e fundit. Ky ishte edhe momenti kur ai ka vrapuar, për të konfirmuar vullnetin e Partisë Demokratike, për tu rikthyer në tryezën e reformës zgjedhore. Një vullnet që u pasua edhe nga ajo e kryetarëve të partive të tjera të opozitës, për tu përshëndetur, edhe nga Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama.

Ambasadorët e SHBA, BE dhe vendeve të tjera partnere të Shqipërisë në rrugën e integrimit evropian, u sqaruan përfundimisht. Ata përshëndetën e inkurajuan të gjitha palët, që të ulen sa më parë në tryezë për të arritur konsensusin e duhur, për ta çuar përpara sa më shpejt reformën elektorale, si një nga kushtet e rëndësishme të procesit të integrimit.

Është hera e dytë që tentohet përmes lojërash politike, të merret peng reforma në drejtësi, vetëm në dy vitet e fundit në Shqipëri. Qëllimi është devijimi, tjetërsimi dhe në fund zhbërja e saj pas marrjes së kontrollit politik mbi të. Në këtë mënyrë elita e rrezikuar politike, kërkon që ti shpëtojë ndëshkimit të drejtësisë së re, për mëkatet e saj në 30 vitet e drejtimit të vendit.

Hera e parë ishte më 2019, përmes djegies së mandateve të deputetëve të opozitës, çdekretimit dhe bojkotimit të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Këtë radhë, përmes lojës me reformën elektorale, për ta këmbyer atë me reformën në drejtësi dhe sistemin paralel politik jashtë institucioneve. Në rastin e parë, e pësoi opozita e cila ka mbetur rrugëve dhe pa asnjë përfaqësim në Parlament dhe pushtetin lokal. Këtë radhë dështoi, Presidenti i Republikës. Fituesi dihet. Janë qytetarët shqiptarë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Pazaret” në politikë/ Murrizi: Rama-Basha-Meta janë takuar fshehtas në Golem

Rama-Basha-Meta janë takuar fshehtas në Golem, kundër Reformës në Drejtësi. Kjo deklaratë ka ardhur nga Myslim Murrizi, ku shtoi se takimi mes palëve solli...

Nazarko: Në rastin e një konflikti me PD, LSI shkon tek rrënjët e veta, tek PS

Analisti Shpëtim Nazarko deklaroi mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story” në “News24” se në rastin e ndonjë konflikti të mundshëm mes Partisë Demokratike...

“I shkelin syrin njëri-tjetrit”, Basha merr ‘goditjen’ e fortë nga aleati i tij

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në emisionin 'Repolitix', ka dalë kundër kryedemokratit Basha, duke thënë se nuk ka vullnet për...

Petro Koçi: Presidentin e kemi ‘çun problematik’

Zv. ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, në emisionin "Repolitix" në Report Tv,  është shprehur se PS-ja nuk është kundër ndryshimit të sistemit, por sipas...

Baton Haxhiu: Modeli i politikës së Metës është i vjetëruar

Analisti dhe gazetari Baton Haxhiu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” theksoi se modeli i politikës së Presidentit Ilir Meta është i vjetëruar. “Modeli...
WhatsApp KONTAKTO TT