E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

“Dështimi” i Jonida Maliqit në Eurovizion, qytetarët: Votim politik, mëkat që i japim pikë Greqisë

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

I krijuar në 1956, Eurovizioni ishte festivali që do të bashkonte vendet evropiane pas Luftës së Dytë Botërore. Duke përdorur kështu artin, nëpërmjet muzikës shtetet konkurrojnë njëra me tjetrën dhe në fund zgjidhet një fitues.

Emra të ndryshëm artistësh shqiptarë kanë përfaqësuar vendin tonë, por asnjëherë nuk kemi qenë në pozicion të favorshëm për të fituar. Kjo jo për shkak të performancës së dobët, shpesh ka ardhur si pasojë e votimit jo të drejtë që bëhet. Kështu shprehen qytetarët për Tirana Today, të cilët thonë se votimi është shumë politik. Shtetet kryesisht votojnë vendet fqinje, ose ato që kanë marrëdhënie interesi njëra me tjetrën.

“Te votimi ka qenë gjithmonë pjesë politika dhe nuk jemi absolutisht të favorizuar. Nëse do të vazhdojë të bëhet në bazë të politikave edhe votimi, të mos presim ndonjë çmim të madh. Por, të shkojmë thjesht sa për emër të paktën.”

“Nuk më pëlqeu shumë pjesa e votimit, është shumë politik dhe jo i drejtë. Kështu ka qenë gjithmonë dhe ndoshta për fat të keq kështu do të vazhdojë. Sepse po ta vësh re duke u nisur nga votat e Shqipërisë, votohet Ballkani, shtetet fqinje dhe pastaj të tjerat. Ose një tjetër fakt është që ne nuk lëmë asnjëherë pa votuar Greqinë a këngëtarin që e përfaqëson atë. Dhe asnjëherë nuk kemi marr një vlerësim nga ana e tyre, duket pak inatçore.”

Këtë vit Shqipëria u përfaqësua nga Jonida Maliqi me këngën “Ktheju Tokës”. Edhe pse performanca  saj u prit mjaftë mirë nga shqiptarët, por edhe ndërkombëtarët, përsëri nuk ishte as në listën e 10 këngëve të para. Ajo u rendit në vendin e 18-të nga gjithsej 26 këngë finaliste.

Lexo edhe :   Çështja e detit/ VOA: Zgjidhja përmes një arbitri ndërkombëtar
Lexo edhe :   Përse Greqia kërkon “zero” probleme me Shqipërinë

“Këtë vit festivali më pëlqeu shumë. ishte goxha mirë. Thjesht më erdhi keq që të paktën vendet fqinje nuk na dhanë pikët që meritonim. Mua më tepër mu duk se ishte çështje politike më tepër. Ku vendet e tjera që kishin marrëdhënie historike apo gjeografike i jepnin pikët shteteve që kishin më shumë lidhje. Prisja që Maqedonia ose Mali i Zi të na jepnin ndonjë pikë, por nuk ndodhi.”

“Kënga nuk është se më pëlqeu dhe aq shumë, por interpretimi i Jonidës ishte shumë i bukur. Me votimin nuk jam shumë dakord, sepse dihet që shtetet do mbrojnë miqtë e tyre. Ne asnjëherë nuk kemi qenë të favorizuar, jemi andej nga fundi gjithmonë.”

“Më duket se ato shtetet e bëjnë votimin shumë politik. Nuk kanë ndonjë interes për Shqipërinë, prandaj nuk e votojnë. Kishte këngë që ishin të bukura dhe që nuk më pëlqyen. Por, më erdhi pak keq që dolëm shumë poshtë. Performanca e Jonidës ishte e bukur, mendoj se duhet të ishte pozicionuar më sipër. Nëse ne çojmë atje një këngë shumë të bukur, ajo bëhet e famshme dhe ne njihemi më shumë.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...