E premte, 6 Gusht, 2021
26.5 C
Tirana

Dështimi me Athinën/Zaev:Nuk është fundi i botës

Për kryeministrin maqedonas Zoran Zaev “nuk është fundi i botës, nëse nuk arrihet një marrëveshje me Greqinë” për konfliktin 25 – vjeçar për emrin e Maqedonisë. Duke folur në një intervistë për agjencinë franceze të lajmeve AFP, Zaev tha se edhe nëse përpjekjet për të arritur një marrëveshje me Athinën dështojnë, qeveria maqedonase do t’a gjejë një mënyrë për të vijuar axhendën europiane të Shkupit. Greqia ka rol vendimtar në anëtarësimin e Maqedonisë në Bashkimin Europian

Megjithatë, Zaev është i bindur në arritjen e një marrëveshje me Athinën dhe e përsëriti se mosmarrëveshjet janë më pranë se kurrë zgjidhjes përfundimtare. Më herët kryeministri maqedonas ka deklaruar se negociatat janë në fazat përfundimtare, atë të gjetjes së një emri të përshtatshëm për Maqedoninë, që të pranohet edhe nga Greqia. Mes varianteve më të pranueshme për Shkupin janë ato që përcaktojnë shtrirje gjeografike, si Maqedonia e Epërme.

Ministrat e jashtëm të dy vendeve do të diskutojnë për këtë çështje më 25 Prill në Vjenë. Zgjidhja e kësaj çështjeje i hap rrugën Maqedonisë të marrë ftesën për tu antarësuar në NATO, në samitin e korrikut në Bruksel.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Messi largohet përfundimisht nga Barcelona

Lionel Messi nuk do të jetë më pjesë e Barcelonës. Njoftimi ka ardhur nga klubi katalanas, ku zyrtarizoi “divorcin” me yllin argjentinas për arsye...

Kryengritja në gotë e Sali Berishës kundër SHBA

Nga: Mero Baze Sali Berisha i harxhoi gjithë fishekët kundër SHBA, në një përpjekje për t’u dëshmuar atyre se ka pas Partinë Demokratike dhe do...

Ish-shefi i Ndërlidhjes: Ju rrëfej sozinë që përdorte Enveri në Pogradec

Inxhinier Luan Pogaçi, ish-shefi i Ndërlidhjes dhe Informacionit i Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme, numrin e kaluar ka kujtuar bëmat e Hekuran...

Kemi kryetar, por jo lider! PD, zyrtarisht në konflikt

Nga: Fatbardh Kadilli Nuk mjafton të ulesh në karrigen e kryetarit që të kryesosh, të udheheqësh. Janë gjëra të ndryshme. Kryetar të bëjnë vendimet. Kryetar...

Asnjë humbje jete nga Cov*d-i gjatë 24 orëve të fundit, rriten infektimet

Dita-ditës po shtohen infektimet. Duket se thirrjet e Ministrisë së Shëndetësisë për të zbatuar masat anti-Covid, kanë shkuar në "vesh të shurdhër" për këtë...