E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

Deputeti i PS ‘sulmon’ Bashën: Më ka çuar në gjykatë për kunatin, i mban lekët

Deputeti i PS, Ervin Bushati, i ftuar në ‘Ora News’ ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës së Apelit e cila urdhëron Prokurorinë ta marrë nën hetim për fshehje të pasurisë.

Bushati pranoi pronësinë e pronave dhe shprehet se janë të gjitha të deklaruara, duke hedhur poshtë në këtë mënyrë akuzat e PD.

Sipas Bushatit, janë hapur dy çështje që e kanë çuar në gjykata, kunati i Bashës që kërkon dëmshpëblim se i është dëmtuar emri dhe tjetra nga PD me një deklaratë që kërkon të ndiqet.

Bushati, theksoi se sa herë preket interesi i kunatit, Basha acarohet, ku sipas deputetit socialist ai mban lekët.

“Me Bashën kam qenë në këshillin bashkiak që në 2011 përballë dhe kam në politike 12 vjet, kam bërë me qindra deklarata, fjalime, debate. Në asnjë nga akuzat që i kam ngritur zotit Basha qoftë si Ministri që abuzoi me Rrugën e Kombit, 1.2 miliardë euro, qoftë për vrasjet e 21 janarit, shitjen e detit, gjumin në bashki dhe gjithë bashkitë që ka bërë nuk ka pasur asnjë reagim. 

I vetmi reagim që ka pasur ka qenë në tetorin e kaluar ku unë kam pasur dy deklarata si Sekretar i grupit të PS-së për kunatin e zotit Basha. Luli i lekëve nuk është zoti Basha që mendojnë demokratët, sa herë preket interesi i kunatit ku mban lekët zoti Basha, atëherë acarohet. Më kanë hapur dy çështje për këtë, një kunati në Gjykatën Civile të Tiranë që kërkon dëmshpërblim se i është prishur emri dhe një PD me një deklaratë që ka nxjerrë dhe e ka çuar dhe kërkon që ajo deklaratë të ndiqet.

Prokuroria e ka quajtur të pavlefshme, megjithatë në Gjykatën e Apelit Basha sot kishte çuar dhe një çështje tjetër për kryetarin e grupit.”, deklaroi Bushati.

Ndërkohë, i pyetur nëse do t’i përgjigjet Bashës me një kallëzim penal për shpifje, ai u përgjigj:

Lexo edhe :   "T’i tregojmë vendin ish-kryetarit”, Berisha kërcënon Bashën me shkarkim
Lexo edhe :   Berisha kërcënon me shkarkim kreun demokrat

Unë nuk bëj kallzime për zotin Basha, do ta ndjekë drejtësia e re. Vjedhja që ka bërë në Rrugën  e Kombit, 1.2 miliard euro për 62 km, i shpëtoi prokurorisë se ishte i ftohur për 6 muaj, tani është bërë këngëtar soprano dhe këndon shumë mirë. Edhe kur e kam lavdëruar se i lyen flokët shumë mirë nuk më ka akuzuar, më ka akuzuar vetëm kur i kam përmendur lekët e kunatit që në fakt janë lekët e zotit Basha”, tha Bushati.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...