E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Depozitat të qëndrueshme në mars, ndryshe nga kreditë nuk ndikohen nga koronavirusi

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Muaji mars ka qenë pozitiv për sistemin bankar, sa i përket ecurisë së depozitave. Pasiguria e shkaktuar nga Covid-19 nuk ka ndikuar në rrjedhje të depozitave në sistem.

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se depozitat në lekë shënuan një rritje të lehtë në mars, me një zgjerim prej 0.1% në raport me shkurtin, duke arritur në 474 miliardë lekë, duke vijuar tendencën zgjeruese që po konstatohet që nga mesi i vitit të kaluar. Si individët ashtu dhe bizneset rezultojnë që kanë rritur kursimet e tyre në lekë, në llogari pa afat, ndonëse në nivele të moderuara.

Depozitat në euro, që raportohen në lekë, tregojnë për një rritje të ndjeshme në mars, por ky është më shumë efekt i kursit të këmbimit, që në ditët e fundit të marsit arriti për pak ditë në 130 lekë, nga 122-123 lekë që ishte mesatarisht në janar dhe shkurt. Të raportuara në euro, depozitat në monedhën e përbashkët ishin 4.4 miliardë euro në fund të marsit, pothuajse të pandryshuara në raport me shkurtin e 2020-s.

Totali i depozitave, të raportuara në lekë ishte 1.07 triliardë lekë në fund të muajit mars, ose rreth 8.7 miliardë euro.

Shqipëria renditet një nga vendet që ka më shumë depozita në rajon, në raport me prodhimin e brendshëm bruto, në rreth 60% të PBB-së, për shkak të lidhjeve të forta me emigracionin, por dhe hyrjeve informale.

Lexo edhe :   Turqia shtrëngon masat, orë policore çdo natë e mbyllje totale gjatë fundjavës

Ndryshe nga ecuria e depozitave, kriza e Covid-19 ka ndikuar huadhënien në system. Të dhënat e tjera të Bankës së Shqipërisë bënë të ditur se në mars, në gjysmën e të cilit ekonomia pothuajse u paralizua nga masat për frenimin e infeksionit të Covod-19, është shënuar një rënie të ndjeshme të kredisë së re. Huaja e re e dhënë në lekë ishte 6.4 miliardë lekë, që është sa gjysma e mesatares mujore të kredisë së re të dhënë përgjatë vitit 2019. Më e thellë ka qenë tkurrja e kreditimit në euro. Sipas statistikave të bankës, në mars u dhanë 32 milionë euro kredi në monedhën e përbashkët, që është niveli më i ulët mujor i raportuar që nga viti 2015, kur banka e publikon këtë lloj treguesi. Në krahasim me mesataren mujore të 2019, huaja në euro rezulton sërish e përgjysmuar./Monitor

Lexo edhe :   Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...