E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Denoncoi skandalet, juristi: Ja si Berisha më bën presion që të hesht

Juristi Romeo Kara, në një prononcim për mediat shprehet se ish-kryeministri Berisha dhe familjarët e tij po i bëjnë presion duke e paditur në gjykatë, në mënyrë që të heshtë dhe të tërhiqet nga tre kallëzimet që ka bërë për ish-kryeministrin.

Sipas tij, gjyqi ka për qëllim të pengojë proceset e ardhshme ndaj korrupsionit, por juristi është i bindur t’i shkojë deri në fund të drejtës së tij.

Ndërkohë, Romeo Kara nënvizoi se në seancën e ardhshme do të kërkojë që prokurori i çështjes të përjashtohet.

“Nuk mund të rrimë kaq pasiv në një gjyq politik, ku mohohet e drejta e fjalës, dhe që ka për qëllim që të pengojë proceset ndaj korrupsionit galopant të Berishës dhe Metës. Kam bërë tre kallëzimeve. Do të kërkoj që të përjashtohet prokurori i çështjes, që mungoi sot. Për çudi është i njëjti prokuror për tre gjyqe, në dy prej të cilëve unë jam dënuar”, tha Romeo Kara.

Karaj ka kallëzuar penalisht në Prokurorinë e Përgjithshme, ish-kryeministrin Sali Berisha për një sërë shkeljesh.

Berisha akuzohet për “mashtrim, shpërdorim detyre dhe ushtrim ndikimi”, lidhur me negociatat për privatizimin e OSSH pesë vite më parë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...