E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Denoncimi/ Mjekët kirurgë të infektuar me fruth bëjnë operacione

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Fiks Fare denoncoi me zë dhe figurë se si kirurgët e Spitalit të Përgjithshëm në Strugë, edhe pse të infektuar me fruth, kanë bërë operacione. Madje, vetë shefi i pavijonit të kirurgjisë në këtë spital e konfirmon.

Fiksi ka udhëtuar drejt Strugës, pasi në sekretarinë telefonike të këtij emisioni kanë mbërritur denoncime se në mjekët edhe pse të infektuar me fruth operojnë pacientë.

Gazetarët iu drejtuan menjëherë këtij spitali dhenë që hyrje të tij në një bisedim me rojën e objektit ai u pohon gazetarëve se në spital ka rënë fruthi në masë. Shumica e të prekurve nga fruthi ishin infermierë, mjekë dhe personel tjetër i këtij spitali. Por këtë e pranojnë edhe vetë mjekët të cilët në bisedë me bashkëpunëtorët e Fiksit treguan se fruthi ka rënë në masë, por që nuk është problem. Madje një nga denoncimet ishte me emër konkret ku flitej për kirurgun Berat Lena i cili edhe pse i infektuar ka kryer operacione.

Bashkëpunëtorët e Fiksit takojnë vetë kirurgun duke i kërkuar një vizitë , por që i shprehin frikën pasi e kanë mësuar që në spital ka rënë fruthi. Vetë doktor Berati shprehet se nuk ka asgjë, pothuajse i gjithë personeli është i infektuar madje edhe ai vetë bashkë me shokët por që e kaluan. “Me ata shokët e mi në momentet më kritike që rrinim bashkë aty kokë më kokë ( gjatë operacionit) asnjëri s’u sëmurë, unë e kalova” shprehet doktor Berati në urgjencën e kirurgjisë. Edhe një biokimiste pohon se në spital ka mjaft kolegë të saj që janë me fruth , dhe janë në krye të detyrës duke iu shërbyer pacientëve.

Gazetarët e Fiksit kontaktuan edhe me shefin e Kirurgjisë pranë Spitalit Strugë, i cili ishte në dijeni. Vladimir Koçaski shpjegon se sëmundja përhapet shumë shpejt dhe nga kontakti me njëri –tjetrin, mjek – pacientë është e sigurt 99% infektimi me fruth. Ai pohon se fillimisht mjekët kanë shfaqur simptoma të gripit si ethe, temperaturë ama jo shenja në trup. Vetëm pasi kanë shkuar vetë dhe janë vizituar tek specialistët në infektiv atëherë janë konstatuar se kanë fruth dhe nga ai moment kanë marr pushim nga puna deri sa të shëroheshin. I pyetur konkretisht për doktor Beratin i cili e pohoi vetë se ka qenë i pranishëm në operacion edhe pse ka qenë i infektuar, shefi i pavijonit u përgjigj se ka hyrë në sallë, pasi ka pasur vetëm temperaturë dhe ethe simptoma këto të gripit. Madje ai tregon se një nga mjekët roje të kirurgjisë i ka dërguar raportin në telefon pasi e ka lënë spitalin dhe është dashur të zëvendësohej. I pyetur nesh këtë raport e ka edhe mjeku Berat Lena ai pohoi se e ka. Tashmë problemi ka kaluar shprehet ai pasi mjekët janë rehabilituar dhe janë kthyer në krye të detyrës. Shefi i Kirurgjisë nuk nguron të tregojë se pothuajse të gjithë mjekët aty e kanë kaluar fruthin.

Bisedë me rojën e spitalit të Strugës
Fiksi – Për problemin e fruthit këtë jam duke pasur frikë se po flas hapur
Roja – E ka, ka jo tek ky reparti lartë ka.
Fiksi – Ka mjekë apo…
Roja – Infermieret janë
Fiksi – Po doktorët?
Roja – Nuk është ndonjë gjë për t’u shqetësuar, po këtu shumë tragjike e bëjnë.

Urgjenca e kirurgjisë
Infermieria – Doktor Berati
Fiksi – Kam vëllain për të operuar
Doktori – Të hënën jam unë këtu në ambulancë që në 8.00 deri në 16.00 këtu më gjen.
Fiksi – Kishin parë mbrëmë A… ka fruth
Doktori – Po mirë mo çfarë fruthi. Fruthi me ato shokët e mi në momentet më kritike që rrinim bashkë aty kokë më kokë asnjëri s’u sëmurë, unë e kalova.
Fiksi – Po ju thashë ka qenë doktori me fruth e ka bërë operacione e s’ka pasur problem
Doktori – Me fruth, po ore ashtu isha.

Vladimir Koçaski , Shef i pavijonit të Kirurgjisë, Spitali Strugë

Gazetarja – Përshëndetje, ne duam të dimë a ka pasur mjek kirurg të infektuar që gjatë kohës që kanë qenë të sëmurë kanë bërë operacione?
Doktori- Asnjë mjek nuk ka bërë operacion kur kanë qenë më fruth , ata kanë shkuar tek infektivi dhe nga vizita atje mjekët e infektivit u kanë dhënë 7 ditë pushim , d.m.th izolim dhe doktorët e kanë zbatuar.
Gazetarja- Ne kemi dy raste në fakt që na kanë ardhur me emra mbiemra, po ashtu kemi biseda me këta kirurg që vetë e pranojnë se kanë hyrë në sallën e operacionit kur kanë qenë të infektuar.
Doktori- Ata ndoshta kanë hyrë në sallë, por në momentin që është vërtetuar diagnoza se çfarë diagnoze kanë , prej atij momenti nuk kanë hyrë më në sallë. Sepse ne nuk e kemi ditur se çfarë kanë pasur, mund të jetë paraqitur si virus , si grip. Kupton?
Gazetarja- A paraqet problem për ata persona të cilët në atë moment kanë qenë në sallë , në të njëjtin ambient me personin që ka qenë i infektuar?
Doktori- Ashtu përhapet edhe më shumë sëmundja, pasi ng kontakti që kanë personat me persona të infektuar është 99% mundësia e përhapjes , pra e infektimit.
Gazetarja – A bëhet më i madh rreziku për të sëmurin, kur mjeku kirurg është vetë i infektuar dhe po bën një ndërhyrje tek pacienti?
Doktori- E rrezikshme është jo vetëm për pacientin por edhe për personelin ( që asiston në operacion). Më pas mjekët kanë shkuar në infektiv dhe specialistët atje e kanë vërtetuar që janë të infektuar. Mjekët kanë shkuar vetë të bëjnë kontrollin nëse e kanë fruthin dhe kam edhe raport prej spitalit. Doktor Shehu ka raport.
Gazetarja – Doktor Berat ka një raport?
Doktori- Kam raportin e doktor Shehut pasi ditën që më është nisur ai ka qenë mjek dezhurn, dhe në momentin që e ka mësuar doktori është larguar nga puna dhe ka shkuar direkt në infektiv dhe që të vinte një mjek tjetër ta ndërronte
Gazetarja – Po doktor Berati e ka një raport?
Doktori- E ka edhe doktor Berati e ka në shtëpi që i ka kapur fruthi.
gazetarja – Në fakt informacioni na ka ardhur se doktor Berati ka ardhur dhe ka bërë ndërhyrje kirurgjikale gjatë kohës që ka qenë i infektuar me fruth
Doktori- Doktor Berati ka hyrë në sallë vetëm pasi ka marrë raport nga infektivi që është i gatshëm për të hyrë në sallë, pasi i ka kaluar fruthi. Gjatë kohës që ka qenë më fruth doktori nuk ka bërë operacion.
Gazetarja – Për sa ditë nuk ka hyrë në sallën e operacionit
doktori- Për një javë . Kur ka marrë konfirmimin nga infektivi që nuk është më me fruth ka hyrë në sallë.
gazetarja – Pra ka hyrë vetëm në momentin që nuk e ka ditur se ishte me fruth?
Doktori – Po. në fillim ti nuk mundesh ta dallosh fruthin ke temperaturë , ke ethe kurse puçrat dalin më vonë
Gazetarja – Dhe gjatë kohës që ka qenë me temperaturë dhe me ethe ka qenë i detyruar të vijë për aq kohë sa nuk ka pasur një raport
Doktori- Po pasi nuk e ka ditë që ka qenë i sëmurë me fruth, pasi simptomat kanë qenë si grip./ Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...