E mërkurë, 21 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Denoncimi/ E përdhunuara e Bisht-Pallës lihet në mes të katër rrugëve

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Fiks Fare risolli historinë e dhimbshme të minorenes që i mbijetoi trafikimit dhe dhunës seksuale në bazën ushtarake të Bisht Pallës në vitin 2003.

Paragjykimi dhe denigrimi që i ka bërë shteti dhe shoqëria, e ka lënë atë bashkë me të bijën 11 vjeçare në mes të katër rrugëve pa asnjë ndihmë. Pas një kalvari 10 vjeçar gjyqësor për të marr fëmijën e saj nga “Shtëpia e fëmijës”, sot kërkon ndihmë për të mbijetuar, pasi vajza është në një gjendje të rëndë psikologjike. Nëna dhe psikologët dyshojnë që gjatë kohës që fëmija ka qëndruar në një nga shtëpitë e fëmijëve është dhunuar, duke e lënë me pasoja psikologjike shumë të rënda.

Fundi i viti 2003 shënoi një ngjarje të rëndë për ushtrinë shqiptare. Një 16 vjeçare nga Vlora, ngriti akuza për përdhunim dhe trafikim me qëllim prostitucionin për disa ushtarë dhe oficerë të bazës ushtarake të Bisht Pallës. Ajo pretendonte se u mbajt për muaj më radhë në bazën ushtarake, ku përdhunohej sistematikisht madje dhe detyrohej të prostituonte brenda ambienteve te repartit. Policia dhe prokuroria në atë kohë pas hetimeve ndaluan 6 ushtarë, të cilët në bashkëpunim me persona të tjerë, u gjetën fajtorë për akuzat e ngritura. Por pavarësisht këtij hetimi, asokohe, prokuroria edhe pse e vërtetoi trafikimin nuk kërkoi për minorenen statusin e të trafikuarës.

Sot, pas 16 vjetësh , ajo e ka gjetur vetën në rrugë. Pa asnjë ndihmë e përkrahje. Por në këtë dhimbje dhe luftë për mbijetesë , përdore ka edhe vajzën e saj 11 vjeçare.

Xhoi, ashtu siç e thërrasin, pasi ky nuk është emri i saj i vërtet, tregon mes lotësh se shteti e ka lenë në harresë, dhe sot bashkë me vajzën ato janë në një gjendje tejet të mjeruar. Bredhin si cigane nga shtëpia në shtëpi, pasi edhe aty ku janë aktualisht rrezikojnë t’i nxjerrin jashtë për mos pagimin e qirasë. Ajo tregon se nuk punon dot pasi duhet të qëndrojë patjetër me vajzën. Vajza sot është 11 vjeç, shkon në shkollë, por ka probleme të rënda psikologjike. Madje pasi nëna e mori nga institucioni i fundit “ Shtëpia e Fëmijës”, pas një lufte 10 vjeçare nëpër gjyqe,

ka qëndruar me të për rreth 3 muaj pranë psikiatrisë së Tiranës. Ajo së bashku me psikologët hedhin akuza të forta, që vajzës në institucion mund t’i ketë ndodhur diçka që është katandisur në këtë gjendje. “Vajza ka frikë se mos kthehet në institucion, por ne e kemi mbyllur atë derë, aty e kthej vetëm e vdekur. Do të luftoj deri në pikën e fundit të gjakut për të zbuluar çfarë i ka ndodhur vajzës që është sot në këtë gjendje” shprehet Xhoi.

Të njëjtat dyshime hedh edhe Sevim Arbana, drejtuese e shoqatës “Në dobi të gruas shqiptare. Ajo tregon se e ka ndjekur rastin e Xhoit për vite me radhë, dhe janë munduar t’i rrijë sa më afër. Me shoqata të ndryshme janë munduar t’i gjejnë të ardhura për t’i paguar qiranë dhe për të përballuar jetën, por ka qenë gjithmonë e paragjykuar dhe e denigruar.

Xhoi është një vajzë e zgjuar që di katër gjuhë të huaja, ka disa diploma trajnimi, por sot është e papunë dhe pa shtëpi. Ajo duhet patjetër të kujdeset për vajzën pasi shteti për të nuk ka bërë asnjë gjë. As statusin e të trafikuar edhe pse i takonte ajo nuk e ka marrë asnjëherë. Në atë kohë prokuroria e çështjes nuk e kërkoi dhe sot Xhoi vuan pasojat e një historie që sipas Sevim Arbanës është një nga skandalet më të mëdha të dhunës seksuale dhe trafikimit të një vajze këto 30 vitet e fundit në vendin tonë. Sipas saj shteti duhet të kujtohet edhe njëherë pasi ajo ka nevojë për një punë, shtëpi mbi të gjitha për vajzën që kërkon aq shumë mbështetje psikologjike.

Bashkia e Tiranës sipas Arbanës ka qenë një nga institucionet që e ka ndihmuar me shumë Xhoin. Madje edhe pas referimit të këtij rasti nga Fiks Fare pranë Drejtorisë së Strehimit ata reaguan menjëherë duke i siguruar qiranë për dy muaj dhe duke e futur në procedurë të përshpejtuar për të marrë bonusin e strehimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...