E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Dënohet “Perandori” shqiptar i kokainës në Londër, si u paraqit në gjykatë (Video)

Një gjykatë në Londër ka dënuar me 15 vite burg 33-vjecarin shqiptar Lodvik Guraj, i konsideruar si “koka” e një grupi të trafikimit të kokainës.

Sipas drejtësisë britanike, shqiptari ishte tregtar i madh i kokainës dhe është shpallur fajtor për furnizimin e më shumë se 40 kg kokainë me vlerë 2 milionë euro tek përdoruesit në të gjithë Londrën dhe në juglindje, raporton Dailymail.

Lodvik Guraj, 33 vjeç, banues në Greenford, Londër, përdorte më shumë se 42 telefona celularë për të drejtuar perandorinë e tij të drogës gjatë një periudhe 18-mujore.

Gjatë hetimeve, hetuesit zbuluan se Guraj e përdori biznesin e tij të paligjshëm për të shijuar një jetese luksoze, përfshirë udhëtimet në vendpushime të shtrenjta dhe blerjen e stolive me çmime të larta dhe sigurisht edhe rroba firmato.

Në gjykatën e Snaresbrook u tha se në “perandorinë” e tij ishin edhe 14 individë të tjerë, kjo e zbuluar nga provat e gjetura në telefonat celularë.

Pajisjet elektronike gjithashtu kishin dhjetëra video të Gurajt, në disa nga vendpushimet luksoze si dhe duke përdorur Lamborghini të bardhë dhe motoskafë.

Sipas MET, 14 korrierët e drogës, furnizuesit dhe shpërndarësit gjithashtu janë burgosur pasi u godit rrjeti i tij.

Hetuesi Neil Ballard, nga Komanda e Krimit pranë MET, tha: ‘Gjatë gjykimit të tij, Guraj u përpoq ta paraqiste veten si viktimë që vepronte nën detyrim, i cili ishte i përfshirë në shitjen e drogës për të paguar borxhet e mëdha”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...