E diel, 25 Tetor, 2020
14 C
Tirana

Dëmtimi horror nuk e ndal, akti heroik i atletit amerikan (Video)

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Nga jetesa në Zvicër, tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro nata”

Shqipe Hysenaj është vajza e cila ka marrë shumë vemendje në emisionin “Përputhen” dhe në rrjetet sociale, për shkak të sjelljes së saj. 28-vjeçarja...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

E njohu në burg, gazetarja shqiptare merr propozimin live në emision (VIDEO)

Si kurrë më parë, në emisionin “Rudina” ka ardhur live një propozim për martesë. Të ftuar në emision ishin çifti i njohur i ekranit,...

Sërish shifra të larta nga Covid, në vend: 4 viktima, spitalet të tejmbushur

Covid-19, duket se ka dalë jashtë kontrollit në vendin tonë. Për të katërtën ditë rradhazi, janë regjistruar mbi 300 raste me koronavirus. Gjatë 24 orëve të...

Kieran Tuntivate javën e kaluar ka bërë një akt heroik, brenda mundësive të një atleti shumë të ri amerikan. Ai është 22 vjeç dhe mori pjesë në një garë, “Ivy League Heptagonal Championships”, ku shkëlqeu mbi pjesëmarrësit e tjerë. Më konkretisht, Tuntivate fitoi finalen e garës së 3000 metrave, duke vrapuar rreth 2600 metra pa këpucën e këmbës së majtë. Pra, me këtë këmbë zbathur. Megjithatë, kjo “pengesë” ekstreme nuk e pengoi të fitonte me sprint në metra e fundit, duke nënshkruar një kohë të madhe: 8’12”72.

Në fund të një gare të tillë heroike, trajneri i saj shërbeu si “patericë” ku të mbështetej për të ecur, pasi nuk mund ta mbështeste këmbën e majtë në pistë. Një “dërmishtje” e fortë për shkak të fërkimit me tartanin, duke vrapuar me këmbën e majtë zbathur, shfaqej mes gjakut në pjesën e shputës së përparme dhe në disa gishtërinj.

Ky imazh i dhimbshëm u nda nga ai në rrjetet sociale. Dhimbja ishte e madhe për të, por adrenalina e garës bëri që të mposhtë gjithçka dhe të triumfonte. Sidoqoftë, konkurimi i tij nuk mbaroi këtu. Sikur të mos ishte e mjaftueshme kjo, amerikani vendosi të marrë pjesë edhe në garën e 5000 metrave të nesërmen, siç ishte vendosur në programin paraprak.

https://youtu.be/l3-hbJV7Jyo

Madje, jo vetëm mori pjesë në të, por arriti të fitojë me një kohë prej 14’25”32. Natyrisht, këtë herë mundi të vraponte me të dyja këpucët. Rast unik, që tregon se sporti nuk njeh kufizime, kur të ngërthen me emocionet e garës…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...