E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Demonizimi i padenjë i propozimeve kushtetuese

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga Mero Baze

Ka tre propozime për ndryshimet kushtetuese që lidhen me Reformën Elektorale nga opozita parlamentare.

E para është hapja e listave.

E dyta korrektimi propocional 5 për qind për një parti që mund të hyjë në Kuvend edhe pse nuk ka fituar në ndonjë qark. E treta është heqja e koalicioneve parazgjedhore.

Ndaj këtij propozimi ka një mbështetje në distancë nga SHBA që reflektohet dhe sot nga takimi i ambasadores Yuri Kim me Rudina Hajdarin.

Por ka një agresion për të denigruar dy propozimet e fundit, pragun 5 për qind dhe heqjen e koalicioneve parazgjedhore.

Ndërsa për listat e hapura ka mbështetje popullore, për këto të dyja ka konfuzion.

Dhe kjo duhet sqaruar mirë, sidomos lidhja e listave të hapura me koalicionet parazgjedhore.

Nëse hapen listat dhe ruhen koalicionet parazgjedhore atëherë dy partitë e mëdha do të fusin tek “treni” i partive të vogla elementë kriminalë, duke larë duart nga përgjegjësia, pasi nuk janë të tyre formalisht. Dhe kjo do të asgjësojë dekriminalizimin.

Në dy zgjedhjet e fundit, elementet që preku ligji i dekriminalizimit vinin nga koalicionet parazgjedhore. Ndaj, nëse listat hapen duhet të ikin koalicionet parazgjedhore.

Lexo edhe :   Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit

Së dyti, pragu 5 për qind vendos standard për partitë e vogla që nuk ja dalin dot në qarqe.

Ka parti që marrin vota për 3 deputetë dhe nuk marrin dot deputetë sepse votat e tyre në qarqe i thithin sipas formulës, dy partitë e mëdha.

Korrektimi proporcional kombëtar e korrigjon këtë gjë dhe e çon votën atje ku është nisur.

Ndaj të dy propozimet e debatueshme janë në interes i partive të vogla.

Fakti që SHBA po reflekton dhe po u jep mbështetje këtyre ideve, tregon se opinioni publik ka bërë punën e vet dhe e ashtuquajtura marrëveshje zgjedhore ishte një betim për të mos ndryshuar asgjë.

Lexo edhe :   Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit

Ndaj përpjekja e PD për të demonizuar këto propozime është për të ruajtur monopolin e saj mbi partitë e vogla, me shpresë që të marrë votat e tyre.

E kuptoj që e kanë hall, por shoqëria duhet të shikojë hallet e saj jo të Lulzim Bashës dhe Ilir Metës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut kapet pa kaskë në motoçikletë, gjobitet me 50 euro

Tre zyrtarë të Maqedonisë së Veriut janë ndëshkuar me masë administrative, pasi nuk respektuan rregullat e qarkullimit. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, zv....

Sheshi Dickstein

Nga: Veton Surroi Dy libra për ndikimin rus në Amerikë e Kosovë, një sondazh dhe mbi atë se çfarë duam të kujtojmë 1. Ekziston në Manhattan, pjesën...

“Do të gatuaj ty në vend të peshkut, kaq vlen ti!”, ofendime dhe ngritje zëri në “Përputhen” (VIDEO)

Puntata e së martës në “Përputhen” ka agravuar deri në fyerje. Mevlani dhe Shqipja kaluan në fyerje personale pas takimit të dështuar. Shqipja është...

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...