E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Del shifra, sa milionë euro humbet Serbia çdo ditë nga taksa 100% e Kosovës

Serbia humbet rreth 1 milionë e 39 mijë euro për çdo ditë që taksa 100% për mallrat serb është në fuqi në Kosovë. Kështu ka deklaruar nënkryetari i Qeverisë dhe ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Lajiç për gazetën “Novosti”.

Sipas tij, sektori më i prekur nga kjo taksë është industria ushqimore: Më së shumti ka humbur industria vendëse ushqimore, meqë kompanitë tona gjatë kësaj kohe plotësisht janë larguar nga Kosova”

Deri tani, gjatë 14 muajve që taksa është në fuqi, mallrat serbë janë zëvendësuar nga kompanitë me origjinë të vendeve si Greqia, Bullgaria, Hungaria, Kroacia, Sllovenia, Turqia dhe Maqedonia e Veriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Sulm terrorist në Kosovë? Tre të vrarë nga të shtënat me kallashnikov

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...