E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Deklarata e Llallës për arrestimin e Berishës/ Braho: E pavërtetë, ai po shpif

Deputeti i Partisë Socialiste, Spartak Braho e cilësoi të pavërtetë deklaratën e bërë nga ish-kryeprokurori Adriatik Llalla ditën e djeshme, ku tha se ish-ambasadorja e BE-së në Tiranë Romana Vlahutin, i kishte kërkuar arrestimin e ish kryeministrit Sali Berisha. Komentin e tij, Braho e bëri mbrëmjen e sotme në emisionin ”Fronline” në News 24.

Sipas Brahos, Llalla po shpif në mënyrë që të mund të gjejë diçka për të dalë nga situata e vështirë, në të cilën ndodhet me drejtësinë.

Braho tha se një përfaqësuese e BE-së, nuk mund t’i thotë një prokurori që të arrestojë një politikan, nëse për të nuk ka prova.

Spartak Braho: ”Nuk është e vërtetë. Shpif pa pikë turpi. Kërkon të dalë nga situata. Nuk mund të vijë perfaqesuesja e Bashkimit Europian te një prokurori i dyshimtë siç ishte Llalla, dhe t’i thoshte arresto shefin e opozitës. Kush ishin akuzat për ta arrestuar? Kjo është aleanca e Berishës dhe Llallës së bashku me Metën. Këta janë të listës së zezë. Po bëjnë aleancë.”

Çfarë tha Llalla mbrëmjen e djeshme në Syri Tv

Adriatik Llalla: ”Për Berishën po, më është kërkuar që të arrestohet, një kërkesë që është bërë nga ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin që të arrestohet dhe të ndiqet shembulli i Kroacisë. Ajo më tha se, që Shqipëria të futet në BE duhet të ndjekë rrugën e Kroacisë dhe të arrestoj Sali Berishën dhe ti ke rastin që të tregosh forcën tënde të ndihmosh Shqipërinë të futet në BE. Ajo ka përfituar nga rasti që ishte në statusin e diplomates, sepse në kushte të tjera kjo është e patolerueshme për secilin qytetar të lirë kërkohet arrestim pa prova është absurditet që kërkon të hysh në zyrat e një shteti të pavarur dhe ti imponohesh në forma të tilla.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...