E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Damkosja e pamerituar e sipërmarrjes shqiptare

Më të lexuarat

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Nga: Ervis Iljazaj

Është një fakt që pandemia në Shqipëri për fat të mirë deri më tani nuk ka sjellë pasoja të papërballueshme. Të paktën humbjet në jetë njerëzish, ato te deklaruara zyrtarisht si pasojë e virusit janë relativisht të ulta. Shërbimi shëndetësor nuk u gjend në një situatë paralizimi, e cila do të sillte dëme të mëdha.

Nuk dihet nëse ky përballim i situatës shëndetësore në Shqipëri ka ardhur si pasojë e masave të marra nga qeveria, apo nga ndonjë arsye tjetër. Por megjithatë, përderisa nuk kemi të dhëna të tjera, mund t’ia japim meritën masave të qeverisë.

Mirëpo, në këtë situatë shqiptarët nuk përballen vetëm me virusin, por edhe me krizën ekonomike që kemi dhe do të kemi në të ardhmen. Dhe për hir të së vërtetës akoma nuk dihet nëse kërcënimi i papunësisë është më i madh se sa kërcënimi i vetë virusit. Kjo mbetet për tu parë në mujat e ardhshëm.

Në këtë drejtim, masat e qeverisë lënë shumë për të dëshiruar. Paketat financiare në mbështetje të krizës ekonomike janë vërtet të pamjaftueshme. Këtë gjë e thonë të gjithë ekspertët e fushës dhe grupet e interesit. Mjafton të përmendim një shifër. Në shumicën e vëndeve, ndihma financiare për krizën shkonte deri në 10 përqind të prodhimit të brendshëm bruto.Ndërsa në Shqipëri, është shumë herë më e vogël.

Në pamundësi për të mbështetur sipërmarrjen ashtu siç duhej, qeveria shqiptare nuk gjeti rrugë tjetër përveçse ti kërkonte asaj sakrifica të mëdha. Sakrifica të cilat arritën deri në absurd, duke u thënë që të shisnin shtëpitë për të paguar punëtorët. Madje në disa raste publikisht u nxorren dhe makinat e shtrenjta, duke krijuar kështu një lloj lufte klasash midis tyre dhe punëtorëve. Kjo është një gjë e pamendueshme, dhe nuk ndodhi në asnjë vënd tjetër. Në asnjë vënd normal nuk ju kërkua sipërmarrësve të shisnin shtëpitë apo absurditete të tilla. Përkundrazi, qeveritë morën të gjitha masat që asnjë biznes të mos mbyllej, asnjë punëtor të mos mbetej pa paguar. Pasi, në këto vende e dinë shumë mirë që sipërmarrja dhe sipërmarrësit janë pasuria  e çdo shoqërie, dhe askush nuk guxon ti përgojojë në këtë mënyrë.

Lexo edhe :   Çfarë kërkimi shkencor mund të bëjmë në Shqipëri?
Lexo edhe :   Rëndohet bilanci në Itali, mbi 28 mijë raste të reja me koronavirus

Kjo frymë, pra lufta e klasave, është mjaft e rrezikshme për shoqërinë shqiptare. Në opinionin publik shqiptar, duke dëgjuar edhe politikanë të niveleve të larta, po krijohet ideja gjithmonë e më shumë se sipërmarrësit shqiptar janë gjakpirës, se ata kanë para me thasë dhe nuk duan të paguajnë punëtorët , e stigmatizime të tilla pa kuptim. Etiketimet ndaj sipërmarrësve në këto kohë, do ti kishte zili dhe marksisti i fundit.

Në të vërtetë, shumë sipërmarrje shqiptare kanë vështirësi të paguajnë detyrimet dhe punëtorët edhe në kohë normale. Sipërmarrja shqiptare nuk gëzon shëndet si sipërmarrjet në Francë, Itali, apo SHBA, të cilat dhe ato patën vështirësi në këtë kohe krize. Të gjithë i dimë kushtet e tmerrshme ku operon biznesi shqiptar, duke filluar që nga shërbimet e munguara të shtetit, e deri te korrupsioni shtetëror.  E megjithatë, përsëri me mund të madh kanë arritur të ndërtojnë bizneset e tyre duke kontribuar në zhvillimin ekonomik të Shqipërisë.

Problemi më i madh i shoqërisë shqiptare, është fakti se sipërmarrësve ende nuk i është dhënë roli kryesor që i takon brenda saj. Ne ende i shikojmë sipërmarrësit si zhvatës, si hajdut apo si njërëz që vetëm pasurohen në kurriz të të tjerëve. Në fakt, roli i sipërmarrësit në një shoqëri të lirë është i patjetërsueshëm në kontributet që paguajnë, në vendet e punës që hapin, në investimet që bëjnë.

Sigurisht, këtu nuk është fjala për ata që pasurohen me tendera abuziv dhe të pamerituar apo duke bërë evazion fiskal, por për ata që biznesin e tyre e kanë ndërtuar me mund dhe me djersë, dhe nëse kanë dy apo tre shtëpi, nuk kanë aspak detyrimin ti shesin ato, pasi e meritojnë ti kenë dhe ti gëzojnë. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...