E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Covid-19/ Studiuesit: Ftohja e zakonshme mund të krijojë mbrojtje

Mbrojtja natyrore kundër një ftohjeje të zakonshme, mund të ofrojë njëfarë mbrojtjeje edhe kundër Covid-19, thotë një studim.

Studimi i botuar në Nature Communications, përfshiu 52 individë që jetonin me dikë që sapo ishte infektuar me Covid-19. Ata që kishin zhvilluar një “bankë memorie” të qelizave specifike imune pas një ftohjeje – për të ndihmuar në parandalimin e sulmeve të ardhshme – dukeshin më pak të prirur për t’u prekur nga Covid.

Ekspertët thonë se askush nuk duhet të mbështetet vetëm në këtë mbrojtje, dhe vaksinat mbeten të rëndësishme. Por ata besojnë se gjetjet e tyre mund të ofrojnë një pasqyrë të dobishme se si sistemi mbrojtës i një trupi lufton virusin.

Covid-19 shkaktohet nga një lloj koronavirusi, dhe disa ftohje shkaktohen nga koronaviruse të tjerë – kështu që shkencëtarët kanë pyetur veten nëse imuniteti ndaj njërit mund të ndihmojë me tjetrin.

Por ekspertët paralajmërojnë se do të ishte një “gabim i rëndë” të mendosh se kushdo që kishte pasur së fundmi një ftohje, mbrohet automatikisht nga Covid-19 – pasi jo të gjithë shkaktohen nga koronaviruset.

Ekipi i Kolegjit Imperial në Londër, donte të kuptonte më mirë pse disa njerëz infektohen me Covid, pasi janë ekspozuar ndaj virusit dhe të tjerët jo.

“Qasja e re e vaksinës”

Ata e fokusuan studimin e tyre në një pjesë thelbësore të sistemit imunitar të trupit – qelizat T. Disa nga këto qeliza T vrasin çdo qelizë të infektuar nga një kërcënim specifik – për shembull, një virus i ftohtë.

Dhe, pasi të ketë kaluar i ftohti, disa qeliza T mbeten në trup si një bankë memorie, gati për të ngritur një mbrojtje kur ata të ndeshen më pas me virusin.

Në shtator të 2020, studiuesit studiuan 52 persona që nuk ishin vaksinuar ende, por që jetonin me njerëz që sapo kishin rezultuar pozitivë për Covid-19.

Gjysma e grupit u infektua me Covid gjatë periudhës 28-ditore të studimit dhe gjysma jo.

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Një e treta e njerëzve që nuk u infektuan me Covid u zbulua se kishin nivele të larta të qelizave T specifike të kujtesës në gjakun e tyre. Këto ka të ngjarë të ishin krijuar kur trupi ishte infektuar me një tjetër koronavirus njerëzor të lidhur ngushtë – më shpesh, një ftohje e zakonshme, thonë ata.

Studiuesit pranojnë variabla të tjerë – të tillë si ventilimi dhe sa infektues ishte kontakti i tyre në familje – do të kishin një ndikim nëse njerëzit e kapnin virusin gjithashtu. Dr Simon Clarke, në Universitetin e Reading, tha se megjithëse ky ishte një studim relativisht i vogël, ai shtoi të kuptuarit se si sistemi ynë imunitar lufton virusin, dhe mund të ndihmojë me vaksinat e ardhshme.

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Ai shtoi: “Këto të dhëna nuk duhet të mbiinterpretohen. Duket e pamundur që kushdo që ka vdekur ose ka pasur një infeksion më serioz, nuk ka pasur kurrë një ftohje të shkaktuar nga një koronavirus.

“Dhe mund të jetë një gabim i rëndë të mendosh se kushdo që ka pasur së fundmi një ftohje, është i mbrojtur nga Covid-19, pasi koronaviruset përbëjnë vetëm 10-15% të ftohjeve”.

Profesor Ajit Lalvani, autor i lartë i studimit, pranoi se vaksinat ishin çelësi i mbrojtjes.

Ai shtoi: “Mësimi nga ajo që trupi bën siç duhet, mund të ndihmojë në krijimin e vaksinave të reja”.

Vaksinat aktuale synojnë posaçërisht proteinat e majës që qëndrojnë në pjesën e jashtme të virusit, por ato proteina të majave mund të ndryshojnë me variante të reja.

Por qelizat T të trupit synojnë proteinat e brendshme të virusit, të cilat nuk ndryshojnë aq shumë nga varianti në variant, që do të thotë se vaksinat që përdorin më nga afër punën e qelizave T mund të ofrojnë mbrojtje më të gjerë dhe më afatgjatë kundër Covid, tha ai.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...