E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Ç’po ndodh? 70 të rinj shqiptarë qëndrojnë në port, rrëfimi rrëqethës i tyre

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Mesi festoi me bluzën e Maradonës, Barcelona gjobitet nga FIFA

Barcelona do të gjobitet nga FIFA, pasi Mesi festoi me bluzën e Maradonës. Festimi prekës i Lionel Mesit me fanelën e ikonës Diego Armando...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Moti për 5 ditët e ardhshme/Vjen i ftohti i acartë, temperatura në -7 gradë

Moti në javën që do të nisë, do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell. Dita e hënë parashikohet të ketë...

DEIA ka biseduar me disa nga rreth shtatëdhjetë të rinj shqiptarë që duan të nisen ilegalisht nga Porti i Bilbaos për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Tirana Today. 

Emrat e tyre janë Ceti, Doni, Renato, Elson … Ata janë djem të moshës 18 deri në 35 vjeç me origjinë shqiptare dhe udhërrëfyesi i jetës i ka sjellë ata në një ndalesë në Bizkaia. Një ndalesë që ata shpresojnë të jetë sa më e shkurtër që të jetë e mundur, meqë qëllimi i tyre është të hipin në një anije nga Porti i Bilbaos për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar, ku ata e shikojnë si “tokën e premtuar”.

Ata e shikojë si vendin e të ardhmes së tyre më të mirë, dhe ku mund të jetojë larg “kushteve të këqija” që Shqipëria ju ofron. Për ta bërë këtë, ata kaluan gjithë Evropën për të hyrë në një udhëtim të pasigurt, plot me të panjohura dhe frikë. 

Në këtë pikë është Ceti, i cili, ashtu si shokët e tjerë duket të fshihen me kujdes në portin e Bilbao, duke shpresuar për të hipur në një anije për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar.

 “Qëllimi ynë i vetëm është të kërkojmë një jetë më të mirë, një jetë që në Shqipëri nuk mund ta arrijmë. Në vendin tonë ka  shumë papunësi, pagat janë shumë të ulëta dhe jeta është shumë e shtrenjtë. Tani që ne jemi të rinj, ne duhet të përpiqemi për të krijuar projektin tonë të jetës diku tjetër “, thotë se 23 vjeçari i cili prej tre muajsh endet rrugëve mes Zierbena dhe Santurtzi.

Ndërsa Doni, një 23-vjeçar  ka tetë muaj që pret rrugëve, i cili erdhi në Spanjë me një varkë, por tashmë brenda e cila e solli këtu u zbulua dhe atë e dërguan në CIE e Aluche në Madrid. “Ishte e tmerrshme. Aty ishe si në burg”, thotë i riu i cili e flet spanjishten mjaft mirë.

 Doni është një shqiptar tipik, i cili më parë ka qenë në Greqi, Itali, Gjermani … Kjo është demonstruar nga demografia e vendit ballkanik. Vlerësohet se në botë ka rreth shtatë milionë shqiptarë nga të cilët vetëm tre milione banojnë në Shqipëri.

Doni, para se të fillonte këtë udhëtim të gjatë, ishte një kamerier në Greqi, por kriza greke bëri që ai të emigronte për të kërkuar një jetë më të mirë.

 “Sigurisht që ne jemi të frikësuar për këtë udhëtim, natyrisht që jemi të frikësuar kur të futemi në këto anije, por ne nuk kemi asnjë zgjidhje, por duhet të përpiqemi për një jetë të mirë”, thotë Doni, i cili ka qenë i befasuar nga solidariteti i spanjollëve.

“Unë kam qenë në disa vende, por askund nuk na kanë trajtuar njerëzit, si këtu. Unë personalisht jam shumë mirënjohës dhe në qoftë se më jepet mundësia, unë do të qëndroj këtu, por kjo nuk është e mundur për shkak se këtu nuk ka punë, e cila është ajo që kam nevojë “, thotë i riu  i cili ka luajtur me majë të gishtave mundësine për të bërë këtë udhëtim të infiltruar në një anije. “Kur të kapeni, gjithçka që mendoj është se do të përpiqen përsëri. Unë nuk shkoj në Shqipëri, edhe pse atje kam familjen, por une duan të shoh për të ardhmen”, thotë i riu.

 Si Doni edhe Renato ka punuar më parë në Greqi, dhe kriza që mpërtheu këtë shtet i la pa punë.  Renato është 29 vjeç, ai është më i madhi i grupit, të cilët duan të të emigrojnë për në Britani.

“Kam kaluar dhjetë vjet në Greqi duke punuar si murator, por duhet të gjej një mënyrë tjetër jetese. Unë besoj se në Mbretërinë e Bashkuar mund ta gjej punë, sepse atje ka shumë shqiptarë që mund të na ndihmojnë”, vë në dukje ai.

Fakti që Mbretëria e Bashkuar ka një komunitet të madh shqiptar është një nga arsyet se pse këta njerëz të cilët, që nga vera e kaluar, kanë si synim të shkojnë atje.

“Edhe pse ne e dimë se, në vetvete, është e vështirë, ne besojmë se është më e lehtë për të shkuar në Britani të Madhe nga këtu se nga vende të tjera si Franca,” tha Doni.

Pranë tij është Elson i cili shprehet se: “Do të vazhdoj të provoj sepse nuk ka asnjë mundësi tjetër. Unë erdha për herë të parë dhe jam këtu për pesë muaj duke u përpjekur. Së fundi, unë  kthyva në Shqipëri, por kur pashë se nuk kishte zgjedhje, vendosa të kthehem”, thotë Elson dëshira më e madhe e të cilit është për të parë vëllain e tij të vogël që jeton në Londër.

“Këtu ditët janë të vështira dhe stresuese, sepse nuk e dime se çfarë do të bëhet me ne. Kur flasim me familjen u themi që jemi mirë për të mos i shqetësuar ata, por situata është ndryshe dhe ka shumë momente të dekurajimit”, thotë i riu. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Këngëtari grek me pranga në duar: Mbaj armë se jam në rrezik (FOTO)

Këngëtari i njohur grek, Notis Sfakianakis, i cili u arrestua mbrëmjen e së dielës, është shprehur se armën e mban ngaqë është në rrezik....

“Frikë për një tragjedi”, mjeku i njohur grek: Izolimi duhet deri në mars

Greqia duket se e ka tejet të largët përmirësimin e situatës me pandeminë. Pavarësisht izolimit e masave të ndërmarra nga ana e qeverisë për...

Aksidenti/Ylli i Formula 1 pjesërisht i djegur e me brinjë të thyera (FOTO)

Formula 1 nisi në mënyrën më të keqe të mundshme kur piloti i Haas, Romain Grosjean u përfshi në një aksident. Makina e tij...

“Kanë vdekur 20 mjekë e infermierë”, Dasho: Hapni urgjent spitalet rajonalë

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka shpërthyer në revoltë pas ngjarjes së rëndë që ndodhi në spitalin Covid/2, ku një 60-vjeçar u hodh...

Kur Enver Hoxha dhe Byroja Politike merrnin pjesë në ceremonitë zyrtare

Memorie.al publikon dy foto me imazhe të panjohura të zhvillimit të ceremonive zyrtare shtetërore të festave të 28 dhe 29 Nëntorit, gjatë viteve të...