E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri.

Shehu, në një postim në Facebook, shpalos 8 propozime, që sipas tij ndalojnë përkeqësimin shëndetësor e ekonomik.

“Vendi sot është jashtë kontrollit nga ana epidemiologjike, me ekonomi të shkatërruar e demokraci të deformuar rëndë”, shkruan ndër të tjera ai.

Reagimi i plotë: “Rastet e reja me Covid-19 tregojnë se komedia e luajtur këto tre muaj nga Qeveria ishte një dështim tragjik.

Këto ditë kemi aq raste të reja sa kishim edhe në ditët më të “nxehta” të epidemisë, në fakt më tepër në institucionet shëndetësore, duke vërtetuar atë çfarë ne kemi deklaruar për atë “Kurbë”!!!

Vendi sot është jashtë kontrollit nga ana epidemiologjike, me ekonomi të shkatërruar e demokraci të deformuar rëndë.

Kulmi i cinizmit arriti me “krimin ndaj njeriut” të shembjes së Teatrit nga qindra policë e punonjës dhe me nxitje protestash sepse cënimi i demokracisë është më i rrezikshëm se sa ai Virus.

Në këto kushte dështimi të plotë duhet aplikuar një strategji e re transparente, për të ndaluar përkeqësimin shëndetësor e ekonomik:

1-Të vihen në eficiencë të gjitha kapacitetet ekonomike të vendit, duke vendosur kontrolle rigoroze në ato më të rrezikuara si Call Center, Fasonet etj.

2- Të shfrytëzohen totalisht hapësirat e vendit si detet, ujërat, pyjet, parqet, klima, temperaturat, etj për të mbrojtur popullsinë, duke stimuluar dekoncentrimin e saj nën disa rregulla.

3-Shteti të garantojë maskat e dezifektantët për të gjithë.

4-Të realizohet mbrojtja me pajisje e instruktimi i të gjithë personelit shendëtësor, parësor e spitalor, testimi i tij, si dhe vigjilenca ndaj pacientëve.

5-Të realizohet testimi virusal i çdo qytetari me temperaturë mbi 37,5; ndjekja e plotë e kontakteve të pozitivëve për 10 ditët e fundit, gjëra që kërkojnë aktivizimin e mjekut të familjes.

6-Për këto t’u krijohen lehtësitë laboratorëve publike e private për t’u pajisur me aparaturat e reja e realizuar kështu egzaminimet e shpejta të PCR afër publikut.

6- Të stimulohen të gjitha kapacitetet laboratorike për të realizuar një testim të gjerë imunologjik në popullsi.

7- Të ngrihet një Komitet real specialistësh, që të vendosë edhe oponencën ndaj Qeverisë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...