E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

COVID-19 u përhap përmes kripës, por ja si arriti Gjermania të krijonte mbrojtje

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Në një drekë pune në një kompani të prodhimit të pjesëve të makinave, një punëtor iu drejtua një kolegu dhe i kërkoi t’i kalonte kripën. Siç zbuluan mjekët më vonë, së bashku me kripën, ai i kaloi edhe koronavirusin. Transmetimi i virusit u dokumentua falë një kontrolli intensiv për gjurmimin e rasteve të reja në Gjermani, i cili është ndër më të suksesshmit në luftën globale kundër virusit.

Rasti i mësipërm u zbulua në Stockdorf, një qytet gjerman afër Mynihut në Bavari. Ai punon në furnizimin e makinave Webasto Group. Kompania u fut nën një mikroskop global pasi zbuloi se një nga punonjësit e saj, një grua kineze, ishte infektuar dhe e përhapi virusin në fabrikë. Aty ua kaloi kolegëve, përfshirë edhe një personi që drekonte në një restorant me pacienten kinez edhe pse nuk kishte asnjë kontakt me të.

Rasti i kompanisë ishte një nga dhjetëra rastet e përhapjes të cilës shkencëtarët gjermanë u kanë hyrë thellë, për të gjetur, testuar dhe izoluar njerëzit e infektuar në mënyrë që qeveria rajonale e Bavarisë të mund të ndalonte përhapjen e virusit.

Kjo metodologji gjurmimi ka ndihmuar Gjermaninë të fitojë kohë për të ndërtuar mbrojtjet e saj nga COVID-19.

Koha e blerë nga Gjermania mund të ketë shpëtuar jetë, thonë shkencëtarët. Përhapja e COVID-19 në Gjermani filloi më herët sesa Italia, por Gjermania ka pasur shumë më pak vdekje. Rasti i parë i zbuluar në Itali ishte në 21 shkurt. Në Gjermani deri më tani, kanë humbur jetën më shumë se 2.100 njerëz. Në Itali, e cila ka një popullsi më të vogël, numri i viktimave e tejkalon 17.600.

“Ne mësuam se duhet të gjurmojmë me përpikëri zinxhirët e infeksionit në mënyrë që t’i ndërpresim,” thotë Clemens Wendtner, mjeku që trajtoi pacientët në Mynih.

Wendtner u bashkua me disa nga shkencëtarët më të mëdhenj të Gjermanisë për të zbuluar njëri pas tjetrit të gjithë të infektuarit, që u bënë i njohur si “grupi i Mynihut”. Bavaria udhëhoqi rrugën duke vendosur kufizimet e lëvizjes, të cilat shkuan në mbarë vendin në 22 mars.

Shkencëtarët e kanë lidhur prej kohësh testimin e hershëm dhe të gjerë të Gjermanisë me ngadalësimin e përhapjes së virusit. “Ne të gjithë e dimë se Gjermania ka përparuar përsa i përket aftësisë së saj për të bërë testime për virusin dhe ka shumë për të mësuar nga kjo,”, tha Wendtner.

Christian Drosten, virologu kryesor në spitalin Charite të Berlinit, tha se Gjermania u ndihmua duke pasur një grup të qartë njerëzish që mund të kishin përhapur virusin. “Duke qënë se në qëndër të epidemisë e kishim grupin e Mynihut u bë e qartë se me një shtytje të madhe mund të pengonim këtë përhapje më tej,” tha ai.

Të hënën e 27 janar, Holger Engelmann, Drejtori i Përgjithshëm i Webasto, u tha autoriteteve se një nga punonjësit e tij kishte testuar pozitivisht për koronavirusin e ri. Gruaja, e cila ishte me qendër në Shanghai, kishte marrë pjesë në takime të shpeshta me punonjësit dhe vetë Webaston.

Ndërkohë që ishte në Gjermani, ajo ndjeu dhimbje të pazakonta në gjoks dhe në shpinë. Por ajo mendoi se kishte ftohje. Engelmann tha se krijoi menjëherë një ekip krize dhe paralajmëroi autoritetet mjekësore dhe filloi të përpiqej të gjurmonte anëtarët e stafit që kishin qenë në kontakt me kolegen kineze. Vetë CEO ishte midis tyre. “Vetëm katër ose pesë ditë përpara se të merrja lajmin, unë kisha shtrënguar duart me të”, tha ai.

Lexo edhe :   Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë
Lexo edhe :   Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

E njohur si “Rasti 0” i Gjermanisë, pacientja nga Shanghai u shërua disa javë më vonë.

“Ishte një goditje fati”, tha Wendtner, mjeku që trajtoi pacientët në Mynih. “Ne morëm të gjithë informacionin që na duheshin nga stafi për të rindërtuar zinxhirët e infeksionit.”

Për shembull, ata zbuluam se pacienti 1, personi i parë në Gjermani që u infektua nga gruaja kineze, u ul pranë saj në një takim në një dhomë të vogël më 20 janar, shkruajnë shkencëtarët.

Kur të dhënat që u ofruan pacientët ishin jo të plota, thonë shkencëtarët, ata shpesh ishin në gjendje të përdorin renditjen e gjenomit, i cili analizon ndryshimet në kodin gjenetik të virusit nga pacientë të ndryshëm, për të hartuar përhapjen e tij.

Duke ndjekur të gjitha këto lidhje, ata zbuluan se pacienti 4 kishte qenë në kontakt disa herë me pacienten nga Shanghai. Atëherë ata zbuluan se pacienti 4 kishte qenë në një ashensor me pacienten nga Kina. Kur ai i kaloi kripën një kolegu tjetër, shkencëtarët morën vesh, virusi kaloi mes tyre. Kolegu u bë u pacienti numër 5.

Nga 27 janari dhe 11 shkurti, në grupin e Mynihut u identifikuan gjithsej 16 raste COVID-19. Të gjithë, përveç njërit, ishin me simptoma. Të gjithë ata që testuan pozitivisht u dërguan në spital që të mund të vëzhgoheshin dhe mjekët të mund të mësojnë më shumë për sëmundjen.

Bavaria mbylli jetën publike në mes të marsit. Që atëherë Gjermania ka mbyllur shkollat, dyqanet, restorantet, këndet e lojërave dhe objektet sportive.

Shkalla e vdekjes së koronavirusit në Gjermani prej 1.9%, bazuar në të dhënat e mbledhura nga Reuters, është më e ulëta midis vendeve më të prekura. “Shkalla e vdekjes do të rritet,” tha Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch të Gjermanisë për sëmundje infektive.

Dallimi midis Gjermanisë dhe Italisë është pjesërisht statistikor: Shkalla e Gjermanisë duket shumë më e ulët sepse ka bërë testime masive. Gjermania ka kryer më shumë se 1.3 milion teste, sipas Institutit Robert Koch. “Tani po kryejmë deri në 500,000 teste në javë”, tha Drosten. Italia ka kryer më shumë se 807,000 testime që nga 21 shkurt, sipas Agjencisë së saj të Mbrojtjes Civile. Me disa përjashtime, Italia teston vetëm personat e dërguar në spital me simptoma të qarta dhe të rënda.

Qeveria e Gjermanisë po përdor javët e fituara nga përvoja e Mynihut për të dyfishuar numrin e shtretërve të kujdesit intensiv. Vendi tashmë ka numrin më të madh të shtretërve të kujdesit intensiv në Evropë./Reuters

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘3 muajt e ardhshëm jo të lehtë’/ Manastirliu: Do ketë shtim rastesh me Co*id

Shqipëria po përballet me një shtim të rasteve me Covid-19, ndonëse prej disa ditësh, vendosja e maskës është bërë e detyrueshme në çdo ambient. Ministrja...

Dendias në Tiranë, PDIU proteston: Shqipëria ka humbur tokë e det, boll më

Vizita e Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në Tiranë është pritur me protesta nga PDIU. Disa përfaqësues të tyre, së bashku me kryetarin, Shpëtim...

Kryemadhi: LSI, jo kompromis për të ndërtuar pasurinë në kurriz të qytetarëve

Partia Demorkatike dorëzoi një kallëzim në SPAK për çështjen e inceneratorëve, ku ndër të paditurit ishte dhe Lefter Koka, ish-Ministri i Mjedisit nga rradhët...

Milo: Greqia nuk mund të zgjerojë ujërat pa marrëveshje me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias pritet të vizitojë sot Tiranën. Në takimet me krerët  epolitikës shqiptare, temë diskutimi, mes të tjerash do jetë edhe...

PD lëshon ‘bombën’: Ka një hetim ndërkombëtar për çështjen e inceneratorëve

Partia Demokratike e dërgoi çështjen e inceneratorëve dje në SPAK, por hetimi i saj duket se ka “thyer” edhe kufijtë e Shqipërisë. Sekretari i Përgjithshëm...