E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

(COVID-19) Mbi 95% e shqiptarëve të rrezikuar, nuk kanë krijuar antitrupa

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Shqipëria po përballet me një valë infektimi, që nuk po njeh stopim. Shifrat kanë kaluar pragun e pritshëm, duke nxjerrë në pah problematikat nga ana e qytetarëve që nuk zbatojnë rregullat e higjenës dhe distancimit social.

Pas një bllokimi prej muajsh, shqiptarët zbatuan me përpikmëri ditët e para rregullat e parashtruara nga autoritetet shëndetësore, për të përfunduar më tej në këtë gjendje. Por shqetësimi shtohet edhe më shumë, ndërsa studimet tregojnë se 95 përqind e popullatës shqiptare nuk ka krijuar antitrupa dhe është e rrezikuar.

Imunologu Genc Sulçebe zbuloi në ‘A2’ rezultatet e një studimi paraprak, që është duke u bërë në lidhje me numrin e personave të infektuar në vendin tonë me COVID-19.

“Popullata shqiptare pati një bllokim të theksuar, dhe për këtë arsye nuk është e imunizuar ndaj këtij virusi. Ndërkohë, në vende të tjera të Evropës, apo në Amerikë, po shkohet drejt 10 përqindëshit të popullatës së imunizuar, në popullatën tonë kjo shifër është shumë e ulët.

Lexo edhe :   Theu rregullin e izolimit ndonëse ishte i infektuar, shkon në supermarket dhe bën ‘selfie’

Në një studim paraprak, pilot, që ne po bëjmë me dhuruesit e gjakut, kemi parë që kjo shifër është shumë e ulët, nën 5 përqind.

Mbi 95 përqind e popullatës shqiptare, nuk ka krijuar antitrupa dhe është e rrezikuar, jo vetëm të përhapë virusin, por edhe të sëmuret dhe të ketë komplikacionet e parashikuara, që për fat janë të rralla. Por që mund të rezultojnë të rrezikshme për jetën e individëve”, u shpreh Sulçebe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...