E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

COVID-19: Mbi 70 mijë viktima në shkallë globale

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Kryeministri britanik Boris Johnson, i cili rezultoi pozitiv për koronavirus javën e kaluar, është në spital pasi u shtrua gjatë fundjavës me temperaturë të lartë.

Zyra e tij tha se shtrimi në spital ishte thjesht një masë garancie, dhe se kryeministri vazhdon të jetë në krye të funksionimit të qeverisë.

Britania është shndërruar në një ndër vatrat shqetësuese të epidemisë. Vetëm të dielën u konfirmuan mbi 600 vdekje nga sëmundja.

Në zona të tjera të Evropës së fundmi vërehet përmirësim pas shtimit të ritmit të infektimeve dhe vdekjeve për javë të tëra.

Italia, e cila vazhdon të kryesojë në shkallë globale për nga numri i të vdekurve, njoftoi rritjen më të ulët të numrit të viktimave në disa javë, ndërsa Spanja njoftoi se vazhdon të zbutet ngjija e kurbës së infeksioneve të reja dhe vdekjeve.

Në Shtetet e Bashkuara, shtetet e Oregonit dhe Uashingtonit në zonën perëndimore thane se do të dërgojnë aspiratorë në zona të tjera të vendit, si në Nju Jork ku ka nevoja akute.

Rreth 1 e treta e mbi 9600 viktimave nga COVID-19 janë në qytetin e Nju Jorkut, ku janë ngritur spitale fushore nga ushtria për të zbutur presionin mbi sistemin spitalor të qytetit.

Epidemia po shfaq zona të reja shqetësuese si në Pensilvani, Kolorado dhe në kryeqytetin e vendit, Uashington ku numërohen mbi 1000 raste.

Lexo edhe :   Koronavirusi mund të zbulohet përmes syve nga një kompjuter

Koreja e Jugut, një nga vendet e para të prekura nga epidemia njoftoi të hënën vetëm 47 raste të reja me COVID-19, por zëvendës ministri i shëndetësisë paralajmëroi se masat dhe kujdesi duhet të vazhdojnë, duke u bërë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi për të parandaluar “një shpërthim” të infeksionit.

Lexo edhe :   Koronavirusi mund të zbulohet përmes syve nga një kompjuter

Japonia ka regjistruar deri tani 3600 raste, por po shtohet shqetësimi për disa pjesë të vendit, përfshirë Tokion, ku shifrat po shtohen me shpejtësi.

Ka edhe vende që shprehin optimizëm. Zyrtarët në Austri njoftuan të hënën se po peshojnë mundësinë e heqjes së pjesshme të masave të izolimit social dhe të lejojnë hapjen e dyqaneve të vogla javën e ardhshme dhe hapjen e përgjithshme të aktivitetit më 1 maj. Austria ka konfirmuar një total prej 12 mijë rastesh.

Ndërkaq, Kombet e Bashkuara kanë dhënë alarmin për efekte shqetësuese anësore të masave të ndalim-qarkullimit. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres po u bën thirrje qeverive të mbrojnë gratë, pasi është vërejtur një rritje alarmuese e dhunës në familje në këtë periudhë./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rikthehen protestat në Minsk, shkak betimi i fshehtë i Lukashenkos

Betimi i fshehtë i Aleksandër Lukashenkos si President i Bjellorusisë ka rikthyer protestat masivë në vend. Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Minskut për të...

Menaxhimi i pandemisë, Basha gati propozimin e dytë për qeverinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se do të paraqesin një plan të dytë për menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas liderit të opozitës, situata...

Përplasi me makinë dhe futi nën rrota gruan e kushëririt, Hilë Simoni: Ishte aksidentale

Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën “Arrest me burg” për 50-vjeçarin Hilë Simoni, i cili akuzohet se përplasi me makinë gruan e kushëririt të...

Fryma të çon në fund të garës, jo makina llogaritëse

Nga Skënder Minxhozi Në fund të ditës është çështje fryme, jo hilesh. Të faktuara apo të pretenduara. Që të fitosh zgjedhjet parlamentare, duhet të bindësh...

“Lufta” për mjekët/ Basha del në “revansh” ndaj Ramës, i pret që sonte në seli

Kryeministri Edi Rama u shpreh pak më herët se do të presë në një takim në selinë e qeverisë një përfaqësi të mjekëve, pas...