E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

COVID-19/ “Jam shumë i shqetësuar”, Rama iu bën thirrjen urgjente qytetarëve

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Kryeministri Edi Rama përmes një video-mesazhi në Facebook, iu bëri thirrje urgjente qytetarëve që të ndryshojnë menjëherë sjellje dhe të respektojnë masat ndaj koronavirusit.

Kreu i Qeverisë i mëshoi faktit se rritja e numrit të të infektuarve në vend mund të mundësojë rikthimin e karantinës.

“Numrat e të infektuarve e shihni që po rriten dhe po ashtu po rriten edhe shtrimet në spital.

Çka është më shqetësuese është se trendi në rritje po vazhdoi kështu, jo vetëm që mund të na sjellë dëme të rënda në jetë njerëzish dhe në shëndetin e shumëkujt, por edhe largqoftë do të na detyrojë të rikthehemi mbrapsht tek i vetmi ilaç i sigurt deri në daljen e vaksinës.

Karantina.

Tani si do ia bëjmë?

Do bëhemi njerëz kur i thonë llafit dhe të respektojmë ato rregulla të thjeshta sado të bezdisshme apo do e bëjmë si lopa kur thotë populli, që i bie me shkelm kovës së qumështit pasi e mbush.

Nuk dua të bëhem fare i bezdisshëm, por jam shumë i shqetësuar dhe dua që ta dini se nuk kam ndërmend të bëj sehir.

Armiku i padukshëm nuk ka ikur! Sa për dijeni, prej 3 ditësh, kemi më shumë shtrime në spital se sa në kulmin e agresionit të tij, kur ishim mbyllur nëpër shtëpi.

Nuk dua ta bëjmë me të keq gjënë e duhur në këtë situatë, nuk dua të lëshojmë ofensivën ndëshkimore për bizneset që nuk respektojnë protokollet.

Në fund të fundit, ekonomia bie dhe ringrihet prapë, të vdekurit nuk ringjallen.

Nëse vazhdojmë kështu dhe nuk ndryshojmë sjellje të gjithë, urgjent, që sot, menjëherë dhe nëse numrat e të shtruarve vazhdojnë të rriten, dhe rritet largqoftë edhe numri i atyre që kanë nevojë për atë tubin e frymëmarrjes, atëherë me keqardhje, por realisht nuk do kemi çfarë të bëjmë dhe do të duhet të rifillojmë nga e para.

Ju lutem, t’i thërrasim mendjes dhe të bëjmë gjënë e duhur për familjen tonë, për njëri-tjetrin.

E kemi vetë në dorë, secili prej nesh e ka në dorë të bëjë gjënë e duhur”, u shpreh Rama.

Lexo edhe :   Kur do ta marrë Shqipëria datën për fillimin e Konferencës Ndërqeveritare? Përgjigjet Rama
Lexo edhe :   Formula për listat/ Rama: Mund ta diskutojmë, opozita ta harrojë se mund ta pengojë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...