E premte, 10 Korrik, 2020
18 C
Tirana

COVID-19/ Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar i propozon qeverive disa masa

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Djali i saj u gjet i vetëm në varkë, zhduket aktorja e njohur amerikane

Aktorja e njohur amerikane, Naya Rivera, është shpallur e humbur pasi djali i saj i vogël u gjet i vetëm në një varkë në...

Në kuadër të përmirësimit të situatës së krijuar nga koronavirusi në rajon, Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar i ka propozuar qeverisë së Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut disa masa.

Forumi iu ka shpërndarë kryeministrave të shteteve në fjalë, një letër publike përmes së cilës i inkurajon që të hartojnë një plan ekonomik ku do të përfshiheshin një varg masash në mënyrë që të minimizohen efektet negative mbi ekonominë në rajon.

Duke qenë se aktualisht biznesi në këto shtete është duke ecur në ujëra të panjohura, Forumi propozon 8 masa lehtësuese.

“Të hartohet plani i masave të sigurisë që duhet të respektojnë të gjitha ndërmarrjet private, në punën dhe ambientet e tyre, duke përfshirë baret, kafet, restorantet, etj”, thuhet në një nga 8 pikat.

Njoftimi i plotë i Forumit Mbarë-Shqiptar:

“Të nderuar,

Si fillimi na lejoni të bëjmë një prezantim të shkurtër mbi Forumin Ekonomik Mbarë-Shqiptar.

Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar (këtu e në vijim “FEMSH”) është themeluar në datën 08.05.2019 dhe është regjistruar si person juridik me Vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë Nr. 1394, datë 08.05.2019. FEMSH është një organizatë jofitimprurëse e cila synon krijimin e një strukture lobuese me qëllim përmirësimin, zhvillimin dhe bashkëpunimin ekonomik rajonal.

FEMSH e ushtron veprimtarinë e saj në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë, në Republikën e Kosovës dhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Veprimtaria e FEMSH lidhet me mbrojtjen e interesave të sipërmarrjes rajonale. Promovimin e ideve liberale ekonomike si dhe lobimin ekonomik për lehtësimin dhe eleminimin e barrierave që sipërmarrjet hasin në shkëmbimet tregtare në rajon, duke mundësuar gjetjen e modeleve më të mira të bashkëpunimit ekonomik për arritjen e një ekonomie komplementare.

Ndër të tjerat, FEMSH ka pjesë të strukturës organizative të saj Dhomat e Tregtisë dhe Shoqatat e Sipërmarjes të cilat operojnë në Republikën e Shqipërisë, Republikën e Kosovës dhe Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe gëzon mbështetjen e rreth 10.000 sipërmarrjeve kryesisht në sektorin e prodhimit në të tre shtetet.

Bordi Drejtuesi Forumit Ekonomik Mbarë-Shqiptar përbëhet nga:

– Z. Nagib Fejzi: Kryetari i FEMSH (Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit);

– Z. Mendi Qyra: Nënkryetar i FEMSH (Nënkryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë VeriPerëndimore dhe Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit);

– Z. Kastriot Lluka: Nënkryetar i FEMSH (Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit);

– Z. Vullnet Haka: Nënkryetar i FEMSH (President i Shoqatës së Konvertuesve të Plastikës së Shqipërisë, anëtar i Bordit Drejtues të Shoqatës së Ricikluesve të Shqipërisë, anëtar themelues i Bordit Drejtues të Bashkimit të Prodhuesve dhe Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit);

– Z. Nikolin Jaka: Anëtar i FEMSH (Kryetar i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë dhe Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit).

– Z. Nebi Hoxha: Anëtar i FEMSH (Kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë VeriPerëndimore dhe Sipërmarrës);

– Z. Blerim Devolli: Anëtar i FEMSH (Sipërmarrës në Sektorin e Prodhimit, Birra Peja);

Lexo edhe :   BE jep 15 milionë euro grante për bizneset e goditura nga pandemia

– Z. Berat Rukiqi: Anëtar i FEMSH (Kryetari Odës Ekonomike të Kosovës dhe Sipërmarrës);

Lexo edhe :   Transporti publik/ Epidemiologu i njohur ka një thirrje për qytetarët

– Z. Aleks Millo: Anëtar i FEMSH (Nënkryetar i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë dhe Sipërmarrës);

Lidhur me situatën e shkaktuar në rajon nga përhapja e Virusit Covid-19, FEMSH shpreh shqetësimin e saj dhe ofron mbështetje për të parandaluar pasojat e kësaj pandemie.

Vlerësojmë çdo akt normative të ndërmarrë nga Qeveritë përkatëse si domosdoshmëri për të mundësuar parandalimin e përhapjes së këtij virusi.

Të gjitha sipërmarrjet që janë duke ndjekur në mënyrë rigoroze çdo masë shtrenguese të imponuar nga këto akte normative janë duke u përballur me vështirësi të mëdha mbi ecurinë e aktivitetit të tyre. Në këto momente biznesi në rajon është duke notuar në ujëra të panjohura dhe janë të papërgatitur për të përballuar pasojat finaciare që vijnë si rezultat i këtyre kufizimeve.

Pa dyshim që ndodhemi përpara një gjendje alarmante por vetëm të bashkuar mund të minimizojmë efektet negative afat gjatë të kësaj situate. Të gjithë bashkë duhet të punojmë për të gjetur zgjidhjet më efektive mbi përballimin e sfidave të muajve në vijim duke parandaluar pasojat katastrofike për sipërmarrësit.

Ndodhur në këto kushte, FEMSH inkurajon Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, Qeverinë e Republikës së Kosovës dhe Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut për të hartuar një plan ekonomik ku të përfshihen një sërë masash në mënyrë që të minimizohen efektet negative mbi ekonominë në rajon.

Konkretisht, propozojmë si më poshtë vijon:

– Të hartohet plani i masave mbrojtëse duke mundësuar heqjen e kufizimeve ndaj sipërmarrjes private;

– Të merret analiza shkencore e ekspertëve profesionistë se cilët janë qytetarët e rrezikuar nga Covid 19 dhe të izolohen vetëm kjo kategori dhe familjarët e tyre;

– Të hartohet plani i masave të sigurisë që duhet të respektojnë të gjitha sipërmarrjet private në punën dhe ambientet e tyre duke përfshirë baret, kafet, restorantet etj.;

– Të lejohet vazhdimi i aktivitetit për të gjitha sipërmarrjet duke përfshirë kafet, baret dhe restorantet;

– Të lejohet qarkullimi i udhëtarëve me automjete të vogla ndërmjet tre shteteve;

– Për të siguruar qarkullimin e lire të mallrave, shoferët e transportit të mallrave të lejohen pa kufizime brenda tre shteteve Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut;

– Për të gjitha sipërmarrjet e afektuara nga masat e marra të rimbursohen rast pas rasti sipas dëmit të krijuar pas një ekspertize të argumentuar dhe të certifikuar nga ekspertët;

– Të mos ndërpriten energjia elektrike, uji dhe shërbimet e tjera bazike për arsye mos pagesash.

Miratimi i pikave të mësipërme do të sjellë një lehtësim të situatës së sipërmarrjeve duke bërë të mundur dhe rikuperimin e shpejtë të aktivitetit ekonomik”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aktori turk me prejardhje shqiptare ndodhet në telashe, në gjykatë për shkak të serialit të ri

Aktori turk Can Yaman, i cili u bë i famshëm në vendin tonë nga seriali “Një puthje në errësirë”, mbetet ndër emrat më të...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

“Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe “Dimri i madh”, dy vepra të romancierit Ismail Kadare

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Korrik 2020  “Droit et Liberté” ka botuar, me 1 prill 1979, në faqen n°23, një shkrim në lidhje me dy romanet...

“Është pa shkollë”, Kryemadhi sfidon Ministren e Arsimit

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ka sfiduar haptazi Ministren e Arsimit Besa Shahini duke i kërkuar asaj të publikojë diplomën. E ftuar në emisionin...

Dalin rezultatet e tamponëve, zbulohen emrat e 3 lojtarëve të Partizanit që janë infektuar

Partizani ka marrë përgjigjet për pjesën më të madhe të lojtarëve, të cilët kanë bërë testet për COVID-19. Tre futbollistë të tjerë kanë dalë...