E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

COVID-19/ Ajo që bëri Wuhan-i i Kinës dje, është për t’u marrë shembull

Wuhan-i i Kinës, aty ku shpërtheu koronavirusi për herë të parë, së fundmi ka kryer një veprim i cili është për t’u marrë shembull nga të gjitha vendet.

Pas disa muajsh pa asnjë rast të ri me koronavirus, në Wuhan në fillim të Majit u regjistruan disa raste pozitive me COVID-19.

Kjo shkaktoi shqetësim dhe panik pasi qytetarët i trembeshin një vale të dytë të pandemisë.

Kësisoj, reagimi i qeverisë ishte i menjëhershëm dhe tepër ambicioz.

Është vendosur që e gjithë popullsia (11 milion banorë) të testohet, në mënyrë që të kuptohet se kush është me koronavirus dhe kush jo.

Kujtojmë se këtë veprim e sugjeroi për të gjitha shtetet OBSH-ja para disa muajsh.

Sakaq, Wuhan-i është ndër të paktat vende që e ka marrë parasysh sugjerimin në fjalë.

Brenda ditës së djeshme, thuhet se janë kryer 1.4 milion teste për COVID-19.

Ndërsa pjesa tjetër e popullsisë pritet që të testohet gjatë ditëve në vijim.

Autoritetet përkatëse besojnë se kjo është mënyra më e mirë për të siguruar rihapje të sigurt të bizneseve dhe shkollave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...

Putin: Biden është burrë shteti, shumë ndryshe nga Trump

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka konsideruar burrë shteti homologun e tij amerikan, Joe Bideen. Në konferencën për mediat pas takimit me këtë të...

Euro prek nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë

Euro ra të mërkurën në nivelin e 122.85 lekëve, duke prekur nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Sipas kursit zyrtar të këmbimit...

BE-ja bie dakord për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të vendosur sanksione ndaj 78 individëve dhe shtatë entiteteve të Bjellorusisë për shkak të uljes së detyruar të...