E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

COVID-19 i merr jetën ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit

Ish-Sekretari Amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka humbur betejën me koronavirusin në moshën 84-vjeçare. Colin Powell, Sekretari i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, udhëheqja e të cilit në disa administrata republikane ndihmoi në formimin e politikës së jashtme amerikane në vitet e fundit të shekullit të 20-të dhe vitet e para të 21-tës, ka vdekur nga komplikimet nga Covid-19.

“Gjenerali Colin L. Powell, ish-Sekretari amerikan i Shtetit dhe Kryetar i Shtabit të Përgjithshëm, vdiq këtë mëngjes për shkak të komplikimeve nga Covid 19”, shkroi familja Powell në Facebook.

“Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur”, thanë ata, duke vënë në dukje se ai ishte i vaksinuar.

Powell ishte një ushtar profesionist i shquar, karriera e të cilit e çoi atë nga detyra luftarake në Vietnam, për t’u bërë këshilltari i parë me ngjyrë i sigurisë kombëtare gjatë përfundimit të presidencës së Ronald Reagan dhe kryetari më i ri dhe i parë afrikano -amerikan i Shefave të Shtabit të Përbashkët nën Presidentin George H.W. Bush.

Popullariteti i tij kombëtar u rrit pas fitores së koalicionit të udhëhequr nga SHBA gjatë Luftës së Gjirit, dhe për një kohë në mesin e viteve ’90, ai u konsiderua një pretendent kryesor për t’u bërë Presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara.

Por reputacioni i tij do të ishte njollosur përgjithmonë kur si Sekretari i parë i shtetit i George W. Bush, ai shtyu inteligjencën e gabuar para Kombeve të Bashkuara për të avokuar për Luftën në Irak, të cilën ai më vonë do ta quante një “njollë” në të dhënat e tij.

Kur Powell u betua si Sekretar shteti i Bushit në 2001, ai u bë zyrtari publik i rangut më të lartë publik deri më sot në vend, duke qëndruar i katërti në linjën presidenciale të trashëgimisë.

“Unë mendoj se kjo i tregon botës se çfarë është e mundur në këtë vend”, tha Powell për nominimin e tij për krijimin e historisë, gjatë seancës së tij të konfirmimit në Senat. “Kjo i tregon botës se: Ndiqni modelin tonë, dhe gjatë një periudhe kohore që nga fillimi ynë, nëse besoni në vlerat që mbrojnë, ju mund t’i shihni gjërat aq të mrekullueshme sa unë ulur para jush për të marrë miratimin tuaj”.

Lexo edhe :   Kriptomonedhat bien ndërsa varianti i koronavirusit trondit tregjet

Më vonë në jetën e tij publike, ai do të zhgënjehej nga bastisja e djathtë e Partisë Republikane, dhe do të përdorte kapitalin e tij politik për të ndihmuar zgjedhjen e demokratëve në Shtëpinë e Bardhë, më së shumti Barack Obama, presidenti i parë me ngjyrë, të cilin Powell e miratoi në javët e fundit të vitit 2008.

Njoftimi u pa si një nxitje domethënëse për kandidaturën e Obamës, për shkak të apelit dhe përhapjes së përhapur të Powell si një nga amerikanët më të spikatur dhe më të suksesshëm në jetën publike.

Lexo edhe :   Bota në gatishmëri të lartë për variantin e koronavirusit Omicron

Powell ka lënë pas gruan e tij, Alma Vivian (Johnson) Powell, me të cilën u martua në vitin 1962, si dhe tre fëmijë.

Ushtar profesionist

Colin Luther Powell lindi në 5 prill 1937, në Harlem, New York, nga emigrantë xhamajkanë. Powell ndoqi shkollën në City College të Nju Jorkut, ku mori pjesë në ROTC, duke udhëhequr ekipin e stërvitjeve të sakta dhe duke arritur gradën më të lartë të ofruar nga korpusi, kolonel kadet.

“Më pëlqeu struktura dhe disiplina e ushtrisë”, tha Powell, sipas një profili të tij në CNN në fillim të viteve 2000. “U ndjeva disi i veçantë duke veshur një uniformë. Nuk kisha qenë i veçantë në shumë gjëra të tjera”.

Ai hyri në Ushtrinë Amerikane pas diplomimit në 1958, dhe më vonë shërbeu dy turne në Vietnamin e Jugut gjatë viteve 1960, ku u plagos dy herë, përfshirë gjatë një rrëzimi të helikopterit në të cilin shpëtoi dy ushtarë.

Ai qëndroi në ushtri pasi u kthye në shtëpi, mori pjesë në Kolegjin Kombëtar të Luftës dhe u ngrit në udhëheqje. Ai u gradua në gjeneral brigade në 1979, u emërua si këshilltari i fundit kombëtar i Reagan për sigurinë kombëtare në 1987, dhe u emërua në 1989 për të drejtuar Shefat e Përbashkët të Shtabit.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...