E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

COVID-19 i merr jetën artistes së madhe shqiptare

Koronavirusi ka gjetur shtrirje të madhe në mbarë globin. Si pasojë e virusit vdekjeprurës, një tjetër personalitet i shquar në vend ka humbur jetën. Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi ka ndërruar jetë sot në moshën 76-vjeçare. Piktorja e njohur ishte shtruar prej tre javësh në spital, por nuk mundi ta fitonte betejën me virusin e rrezikshëm.

Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. Ajo u diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve, ndërsa ka punuar në disa institucione kulturore, së fundmi në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Ka ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit.

Kritika e ka vlerësuar piktoren Lumturi Blloshmi, si një përfaqësuese e denjë e pikturës bashkëkohore shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 vite nga vrasjet e 21 janarit, Braçe: Pushkatuesit janë të lirë

Zëvendës kryeministri, Erjon Braçe ka kujtuar ditën e sotme 10 vjetorin e vrasjes së viktimave të 21 janarit 2011. Braçe shprehet se për këto vrasje...

Tërmeti i fuqishëm prej 7 ballësh trondit Filipinet

Një tërmet i fuqishëm me magnitudëi 7.0 ballë tronditi sot pjesën e Filipineve jugore.  Thellësia e tërmetit ishte 95.8 kilometra poshtë detit, ndërsa epiqendra...

Vrau kunatën dhe e hodhi në liqen, burg përjetë për autorin (Emri)

Dashamir Xhepa, i cili akuzohet se vrau kunatën e tij dhe më pas e hodhi në liqenin e Sharrës, është dënuar me burgim të...

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/Ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...