E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Coronavirusi nuk është shaka

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nga: Klodian Tomorri

Modelet e fundit matematikore të ndërtuara nga shkencëtarët e London School of Hygiene, sugjerojnë se virusi mund të prekë deri në 500 mijë vetë. Të tjerë parashikime janë edhe më të frikshme.

Nga analiza e të dhënave që janë publikuar deri tani, rezulton se 20 për qind e të prekurve nga virusi shkojnë në gjendje serioze ose kritike. Brenda këtyre 20 për qind vdesin, ndërsa 80 për qind arrijnë të shpëtojnë.

Skeptikët e perhershëm konspiracionistë, e etiketuan si shakanë e radhës dhe lojë për të shitur vaksina. Por tani, gjerat janë të qarta. Ky virus është i tmerrshëm.

Tre ditët e fundit, norma e vdekshmërisë se virusit është rritur nga 2 për qind ne 2.36 për qind. Në fund ka për të qenë shumë më e lartë se kaq për një arsye. Norma e rekuperimit nga virusi është shume e ulët, ndërsa koha e rikuperimit është shumë e gjatë.

Ky virus ka shpërthyer në fund te dhjetorit dhe në 40 ditë në të gjithë botën, kane arritur te sherohen vetem 4 mijë vetë. Ky nuk është grip, por flamë.

Lexo edhe :   Shefat e Bankers ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovrane

Nje flamë që përhapet me një ritëm të paprecedentë. Pavarësisht masave shumë të forta që jane marrë për kufizimin e tij duke vene në karantinë mbi 100 milionë njerëz, virusi vazhdon të përhapet.

E vetmja e dhënë inkurajuese është se numri i rasteve te reja nuk është me progresion gjeometrik, por matematik. Pra nuk shtohet me herë, por me numër fiks rreth 3 mijë në ditë. Tani le të presim kur do arrijë pikun, por edhe një herë. Kjo nuk është shaka.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...