E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Çlirimi i Karabak/ Erdogan do marrë pjesë në “Paradën e Fitores” në Azerbajxhan

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan do të udhëtojë në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku, për të zhvilluar bisedime zyrtare dhe për të marrë pjesë në festimet e fitores me homologun e tij azer javën e ardhshme.

Erdogan do të jetë në Baku në 9-10 dhjetor, ku sipas mediave turke ai do të marrë pjesë në procesionin ushtarak për të shënuar fitoren e Azerbajxhanit në çlirimin e rajonit të Nago-Karabak, e cila zotërohej nga armenët.

Ai pritet të diskutojë çështje bilaterale dhe rajonale, duke përfshirë krijimin e qendrës së vëzhgimit me Rusinë për të monitoruar armëpushimin, detyrat e trupave turke dhe marrëdhëniet ekonomike, me Presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev.

Ankaraja i ka ofruar mbështetje të fuqishme Azerbajxhanit, gjatë luftës disa javore me Armeninë, për rajonin e Nagorno Karabakut. Lufta përfundoi me 10 nëntor, pasi u arrit një marrëveshje armëpushimi, të cilët e ndërmjetësoi Rusia.

Vizita e planifikuar, është e para nga një president i huaj në Baku, që nga fillimi i armëpushimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...