E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Cili vend do të bëhet superfuqia ekonomike pas pandemisë, NY Times vjen me një parashikim befasues

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Cili vend do të dalë fitimtar në botë pas pandemisë së koronavirusit?”, është pyetja e parashtruar nga Ruchir Sharma, strateg i investimeve ndërkombëtare në artikullin e tij të botuar në New York Times.

Ruchir Sharma, shefi strateg global dhe drejtuesi i ekipit të investimeve të tregjeve në zhvillim në bankën amerikane Morgan Stanley, thotë se një fuqi e madhe ekonomike perëndimore ishte e shpejtë për të luftuar kundër pandemisë edhe pse virusi vdekjeprurës mbërriti vonë.

Në vend që të mohonte përhapjen e epidemisë dhe të shtyjë kundërshtimin, vendi mirëpriti me gatishmëri situatën e re duke kryer testime dhe monitoruar kontakte të personave të infektuar, shpejt duke “ulur kurbën” dhe zvogëluar vdekshmërinë në krahasim me çdo vend tjetër industrial perëndimor.

Luftimi i virusit kërkoi mbylljen e vendit për një periudhë të shkurtër, e cila ndihmoi në mbajtjen e shkallës së papunësisë në vetëm 6 përqind.

Qeveritë po marrin kontrollin e ekonomive

Sipas autorit të artikullit, përhapja e infeksionit të virusit ka çuar në një përshpejtim të ritmit të vetë-mjaftueshmërisë ekonomike të shteteve, i cili filloi me krizën financiare globale në 2008.

Si rezultat, qeveritë po marrin kontroll më të madh mbi të gjitha aspektet e jetës ekonomike, borxhi publik po rritet për të mbështetur rritjen dhe janë futur kufizime të reja mbi tregtinë globale dhe migracionin. Vetëm ana virtuale e ekonomisë globale aktualisht po lulëzon ndërsa njerëzit punojnë, luajnë dhe blejnë në internet.

“Cilat vende do të lulëzojnë në dritën e këtij peizazhi të riformuar ekonomik?”, pyet Ruchir Sharma, pastaj shton se vendet si Shtetet e Bashkuara dhe Kina, megjithë mbizotërimin e tyre teknologjik, kanë rritur ndjeshëm borxhin, ndërsa qeveritë e tyre shpesh janë kritikuar për keqkuptimi i çështjes së pandemisë.

Autori i tekstit vlerësoi mënyrën në të cilën Vietnami dhe Rusia iu afruan problemit të virusit të ri të koronës. Ai e përshkroi Vietnamin si një fuqi eksporti në zhvillim dhe Rusinë si një vend që zbatoi një qasje mbrojtëse bazuar në mbylljen e vendit për të shmangur presionet e huaja financiare.

Sidoqoftë, vendi, që Sharma parashikon se do të dalë fituesi më i madh në botën pas pandemisë, ka shumë të ngjarë të jetë Gjermania. Përgjigja e Berlinit ndaj pandemisë theksoi përfitimet ekzistuese: qeveri efikase, borxh i ulët, një reputacion për njohje industriale që mbron eksportet e vendit në një kohë të rënies së tregtisë globale, dhe aftësi në rritje për kompanitë e teknologjisë vendase për të diktuar botën e mbizotëruar nga SHBA. dhe gjigandët kinezë të internetit.

Lexo edhe :   Ndal diskriminimit të emigrantëve ekonomikë
Lexo edhe :   Ndal diskriminimit të emigrantëve ekonomikë

Ndërsa vendet e tjera kanë frikë se pushimet nga puna do të bëhen një dukuri e vazhdueshme, shumica e punëtorëve gjermanë mbeten në listat e pagave dhe marrin përfitime falë programit “Kurzarbeit”, gjatë së cilës shteti i paguan kompanitë të mbajnë punonjës me kohë të pjesshme ose t’i dërgojnë në pushime të papaguara gjatë krizës. .

Politika e ndjekur nga Merkel

Në artikullin e përmendur, New York Times tërheq vëmendjen për politikën ekonomike të ndjekur nga qeveria e kancelares gjermane Angela Merkel, e cila ka kontribuar në rritjen e popullaritetit të saj në mesin e qytetarëve.

Qeveria e Merkelit u koordinua me të gjitha rajonet gjermane për të luftuar pandeminë, por edhe me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, në mënyrë që të krijojë një fond për rimëkëmbjen ekonomike në vendet më të prekura rëndë nga virusi.

Falë tepricës, Gjermania ishte në gjendje të mbështeste ekonominë e saj gjatë pandemisë, duke shpërndarë fonde direkt për familjet, duke ulur taksat, kreditimin e kompanive dhe llojet e tjera të ndihmës në shumën prej 55 përqind të produktit të brendshëm bruto, që është pothuajse katër herë më shumë se paketa amerikane e shpëtimit.

Ajo gjithashtu ka treguar aftësinë dhe gatishmërinë e saj, për herë të parë, për të siguruar fonde emergjente për të forcuar shtetet fqinje, të cilat prej kohësh janë ankuar se kopracia gjermane po dëmton tërë kontinentin, shprehet autori. Sipas tij, një veprim i tillë nga Berlini është i mençur dhe bujar, sepse i vendos këto vende në një pozitë më të mirë që u lejon atyre të blejnë mallra gjermane.

Sa për skeptikët, ata thonë se Gjermania tani mbështetet seriozisht në eksportet e saj industriale, veçanërisht në Kinë, në një kohë kur tregtia globale po ngadalësohet.

Sidoqoftë, Sharma përgjigjet se Gjermania tani është duke modernizuar kompanitë e saj kryesore, siç janë prodhuesit kryesorë të makinave, dhe po punon shumë për t’u bërë një forcë më konkurruese teknologjike. Gjermania ndan fonde për sektorin e kërkimit dhe zhvillimit që mund të krahasohet me ato që harxhon SHBA (rreth 3 përqind e PBB-së). Plani i Gjermanisë për të kursyer ekonominë gjithashtu përfshin ndarjen e 56 miliardë dollarëve për ndërmarrjet fillestare, për t’iu dhënë mundësi atyre të dixhitalizojnë industritë tradicionale duke përdorur inteligjencën artificiale dhe teknologjitë e tjera të reja./Express

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...