E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Cili është roli i mbretëreshës në qeverinë britanike?

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Mbretëresha Elizabeta II, është një nga njerëzit më të famshëm dhe të admiruar në botë. Si udhëheqëse nominale e Mbretërisë së Bashkuar që nga viti 1952 – çka e bën atë monarkun me shërbimin më të gjatë në histori- ndikimi i saj ndihet në të gjithë botën.

Por, me gjithë këtë ndikim të madh, Mbretëresha nuk ka asnjë pushtet real mbi qeverinë britanike. Ndërsa monarkia ka evoluar gjatë qindra viteve, roli i saj është bërë kryesisht simbolik. Për shekuj me radhë, monarkia angleze pati një autoritet të madh. Por historia e saj është plot sfida për të dhe me lëshime për fisnikët.

Është i famshëm, nënshkrimi nga mbreti Xhon i Kartës së Madhe në vitin 1215, kur pranoi se fuqia monarkike ka kufijtë e veta, dhe ç’është më e rëndësishmja, kurora mbretërore nuk mund të vilte taksa pa pëlqimin e këshillit të zyrtarëve fetarë dhe feudalëve.

Ai këshill i përbërë nga figura të pasurish dhe plot pushtet, evoluoi në parlamentin anglez, që  gradualisht mori një rol më të madh, ndërsa qytetarët filluan t’i drejtohen atij për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, dhe për të dërguar përfaqësues për ta kërkuar atë në emër të tyre.

Por në fillim roli i parlamentit, varej nga sa fuqi donte t’i jepte monarku, dhe se sa nevojë kishte ai për mbështetjen e prlamentit. Mbreti Çarlsi I qeverisi pa parlament për më shumë se një dekadë, duke vënë në lëvizje ngjarje që do të përfundonin me prerjen e kokës së tij, dhe anulimin e monarkisë në vitin 1649.

Më pas parlamenti sundoi pa mbret deri në rivendosjen e monarkisë në vitin 1660. Në Revolucionin e Lavdishëm të vitit 1688, parlamenti e ftoi Uilliamin e II Oranzh dhe gruan e tij Meri II, që të pushtonin Anglinë dhe ta shkarkonin mbretin Xhejmsi II, që dëshironte një pushtet absolut.

Më pas Uilliam dhe Merri pranuan Deklaratën e të Drejtave, që kërkonte ligjërisht mbledhjen e parlamentit, i dhanë këtij të fundit lirinë e plotë të fjalës dhe miratuan liri të ndryshme civile. Britania nuk ka një kushtetutë të shkruar si ajo e Shteteve të Bashkuara.

Por dokumentet themelore si Karta e Madhe dhe Deklarata e të Drejtave, morën zyrtarisht fuqi nga kurora mbretërore. Me kalimin e kohës parlamenti anglez evoluoi në një qeveri përfaqësuese të vërtetë, e ngjashme me Kongresin e Shteteve të Bashkuara.

Dhoma e lartë, ajo e Lordëve, përbëhet nga fisnikë dhe në fillim kishte gati të gjithë pushtetin e parlamentit. Por me kalimin e kohës dhoma e ulët, Dhoma e Komunave, u bë më e fuqishme. Monarku ruan të drejtën për të “ftuar” atë që dëshiron të formojë një qeveri, por kjo është një praktikë e mbetur që nga koha kur termi “kryeministër” ishte një mënyrë jozyrtare për t’iu referuar anëtarit të parlamentit të zgjedhur nga mbreti ose mbretëresha për të drejtuar procedurat.

Për më shumë se një shekull, kurora ia ka drejtuar gjithnjë këtë “ftesë’ liderit të partisë që kontrollon Parlamentin. Hera e fundit që një monark britanik u përpoq të impononte kryeministrin e tij të preferuar në parlament ishte në vitin 1834, por nuk funksionoi.

Po kështu, qeveria përfaqësuese thuhet se qeveris “në emër të saj”, dhe miratimi i saj zyrtar është ende i nevojshëm për shumë prej funksioneve të shtetit. Por që Mbretëresha të kritikojë, pengojë ose të mos aprovojë vullnetin e parlamentit, kjo do të ishte një shkelje e tradite mbi 1-shekullore.

Mbretëresha mbetet kryetarja e shtetit britanik, përfaqësuesja më e lartë e Mbretërisë së Bashkuar në skenën kombëtare dhe ndërkombëtare. Por kreu i qeverisë britanike është kryeministri. E para shërben si simbol i vendit, ndërsa ky i fundit si kreu ekzekutiv i qeverisë.

Në rolin e saj si kryetare e shtetit, Mbretëresha Elizabeta II  mban një fjalim në hapjen e legjislaturës së çdo parlamenti të ri, dhe merr pjesë zyrtarisht në festa dhe raste të veçanta. Mbretëresha mban kontakte të ngushta me kryeministrin, dhe informohet rregullisht për të gjitha çështjet e rëndësishme kombëtare, por asnjëherë nuk ndërhyn publikisht në debatet politike, dhe vendimet përfundimtare nuk i takojnë asaj.

Ndërsa Familja Mbretërore ka hequr dorë nga pjesa dërrmues e pushtetit politik, Mbretëresha Elizabeta, burri dhe fëmijët e saj, kanë një rol të veçantë në organizata të ndryshme bamirësie. Ajo është presidente nderi në mbi 600 organizata bamirëse.

Ndërhyrja e saj gjatë disa prej krizave të mëdha në historinë e kohëve të fundit të Britanisë, përfshirë pandeminë e Covid-19, është vlerësuar shumë nga publiku. Ndërsa perandoria britanike u shkatërrua pas Luftës së Dytë Botërore, një numër kolonish të saj e shpallën pavarësinë, por nga ana tjetër zgjodhën hyrjen në Komonuelthin e Kombeve, ku Mbretëresha mbetet figura kryesore.

Qytetarët e Australisë, Kanadasë dhe shumë kombeve ishullore në të gjithë botën, e konsiderojnë veten nënshtetas të Mbretëreshës Elizabet. Fytyra e saj shfaqet në monedhat e shumë prej këtyre vendeve, dhe vizitat e saj në këto vende, shoqërohen me aktivitete të shumta festive.

Burimi i lajmit: https://www.history.com/news/what-is-the-queens-role-in-british-government

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...