E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Cilat janë 10 pemët më të shtrenjta të Krishtlindjeve në botë

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Pema e Krishtlindjeve është zakonisht prej bredhi, dhe e zbukuruar me gjëra të ndryshme shumëngjyrëshe, sipas traditës më të hershme të estonezëve, letonezëve dhe gjermanëve.

Në kohët moderne, kjo festë mbarëbotërore është komercializuar shumë. Ndaj çdo vit ka një garë mbi pemën më të kushtueshme të Krishtlindjes, e cila stoliset me xhevairët më të çmuar, të cilat i shohim zakonisht të ekspozuar në ndonjë argjendari.

  1. Pema e Zezë e zbukuruar me shishe konjaku në hotelin Sofitel në Londër: 55.000 dollarë

E ekspozuar në njërin prej hoteleve më luksoze të Londrës, ajo është dekoruar me 200 shishe prej ari 24 karatësh me një madhësi minimale, të cilat përmbajnë konjakun e famshëm francez “Louis XIII”. Shishet janë prodhuar nga mjeshtrat Bakarat, zejtarët më të njohur të produkteve të kristalta.

  1. Pema e Krishtlindjes në argjendarinë Tanaka në Tokio, Japoni: 468.000 dollarë

Pema ndodhet brenda një dyqani bizhuterish. Ajo peshon 12 kg, dhe është e prodhuar me ar të pastër. Rajoni i Ginzas në Tokio nuk është i famshëm vetëm për bizhuteritë e tij në argjendarinë Tanaka, por është edhe vendi ku një 1 m2 tokë shitet me një çmim astronomik.

  1. Pema e argjendarit Stiv Kuik: 500.000 dollarë

Në vitin 2007, argjendari amerikan Stiv Kuik përdori një sasi ari 18 karatësh për të zbukuruar pemën e Krishtlindjes, të cilës iu shtuan edhe disa diamante. Në krye të pemës së artë, u vendos njërish një yll prej platini, por edhe disa pjesë diamanti 4.52 karatësh. Ylli është plotësisht i ndashëm, çka mundëson përdorimin e tij si një varëse. Pema iu shit në një ankand online një blerësi anonim , dhe të ardhurat shkuan për Shoqatën Amerikane të luftës kundër Kancerit.

  1. Pema me diamante në dyqanin Soo Kee në Singapor:1 milionë dollarë

Pema është 6 metra e lartë, peshon 3 ton, dhe është e stolisur me 21.798 diamante që arrijnë gjithsej 913 karat. Nëpër degë ndodhen të varura 3.762 rruaza kristali, që i japin pemës një pamje mahnitëse. Ajo ruhet 24 orë nga 7 ditë të javës.

  1. Pema e Krishtlindjes në Uashington: 1 milionë dollarë

Snowy scene of Christmas tree in front of the Captiol Building, Washington, DC.

Që nga viti 1964, oborri i Kapitol Hill në kryeqytetin amerikan Uashington, zbukurohet me një pemë të madhe prej bredhi. Në disa raste ajo është më e lartë s 20 metra, teksa zbukurohet me mijëra ornamente të vogla shumëngjyrëse, për të pasur hijeshinë që e karakterizon çdo vit.

  1. Pema e argjendarisë Tanaka në Tokio: 1.8 milionë dollarë

Ajo ka dhe një pemë tjetër Krishtlindjesh 2.2 metra të lartë, të stolisur me 19 kg ar të pastër 24 karatësh. Në kuadër të 90-vjetorin të hapjes, pema “Midas” u pa si një mënyrë për të përhapur gëzimin e festës së Krishtlindjes në Japoni.

  1. Pema e Krishtlindjeve në qendrën tregtare “Takashimaya”: 1.8 milionë dollarë

Bazuar në dizajnin e butikut francez Klod Kinko, qendra tregtare “Takashimaya” në Japoni, arriti të zvogëlojë pemën e Krishtlindjes në një lartësi prej vetëm 40 centimetrash, të përbërë vetëm nga një kullë e vogël me trëndafila, që ruhen në mënyrë simbolike nga një ari. Në petalet e secilit trëndafil, janë vendosur diamantë të nxjerrë nga minierat në Australi dhe Afrikë.

  1. Pema e Krishtëlindjes Svarovski në Hong Kong: mbi 1.8 milionë dollarë

Pema është e vendosur në ambjentet e aeroportit të qytetit. Ajo është 5.2 metra e lartë, dhe është zbukuruar me 20 milionë kristale ari dhe argjendi të firmës Svarovski. Prodhuesit janë kujdesur që pema me një pamje mbresëlënëse, të vendoset në një vend që është shumë i dukshëm, si për udhëtarët që nisen ashtu dhe për ata që vijnë në Hong Kong.

  1. Pema e Krishtlindjeve “Disney Gold”: 4.27 milionë dollarë

Ajo ka një lartësi prej 2.4 metrash, dhe përmban 50 personazhe të Disney, të prodhuar me 40 kg ar të cilësisë së parë 24 karatësh. Dhjetë artizanë punuan për 2 muaj që Pema “Disney Gold” të ishte gati në kohën e festës.

  1. Pema e Krishtlindjes në hotelin e “Emirates Palace” në Abu Dabi: 11.4 milionë dollarë

Kjo pemë u prezantua për herë të parë në vitin 2010. Kostoja totale e pemës, nuk vinte nga vetë struktura. Në fakt, ajo nuk i kaloi disa mijëra dollarë. Kostoja u rrit shumë nga zbukurimet. Po flasim për një numër ekstrem diamantesh, ar, perla, dhe gurë safiri dhe smeraldi./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...

Rudinës i ndodh e papritura, të ftuarit nuk paraqiten në momentin e fundit

Mihrije Braha dhe Naim Abazi ishin të ftuar në emisionin e Rudina Magjistarit, por për shkak të disa simptomave të Covid që Naimi ka...