E diel, 20 Shtator, 2020
30 C
Tirana

Çifti brazilian mbjell 2.7 milionë pemë, rikthejnë pyllin në qytetin e tyre

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Degradimi i ekosistemit është një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballet sot njerëzimi. Shumë njerëz shfaqen të dorëzuar përballë masakrës së pyjeve nga zjarret apo dora e njeriut.

Por fotografi i njohur brazilian Sebastiao Salgado dhe bashkëshortja e tij Lelia, nuk u dekurajuan nga ajo që panë kur u rrikthyen në vendlindje në vitin 1994. Ata blenë tokën aty pranë që ishte djerrë, dhe nisën ta pyllëzojnë vetë pak e nga pak. Në vitin 1998, ata themeluan Institutin Toka, që loboi tek bizneset dhe qeveria për fonde.

Pasi mblodhën një shumë parash, ata nisën në dhjetorin 1999-ës mbjelljen e parë masive të pemëve, që u shndërrua në një praktikë të përvitshme. Në total u mbollën 2.7 milionë pemë nga 290 lloje të ndryshme, në një sipërfaqe prej 1.502 hektarësh në fermën e tyre Bulkao në Aimores.

Ripyllëzimi e ndaloi erozionin e tokës. Aty u rikthyen 172 lloje zogjsh, 33 lloje gjitarësh, 293 lloje bimësh, 15 lloje zvarranikësh, dhe 15 lloje amfibësh. Në vitin 2002, bashkëshortët Selgado ngritën Qendrën për Edukimin dhe Restaurimin e Mjedisit (CERA).

Ajo ndërmori mbi 700 projekte arsimore, që përfshirë 65.000 njerëz. Shpyllëzimi është një fenomen shumë shqetësues edhe në Shqipëri. Por fushata të ngjashme si ajo në Brazil janë spontane, dhe kryesisht monopol i institucioneve shtetërore.

Shembulli i çiftit brazilian, duhet të shërbejë si një shembull për nisma të ngjashme private. Në 3 dekada tranzicion, masivet pyjore janë shkatërruar pa mëshirë, dhe pasojat negative si rrëshqitja e dherave dhe përmbytjet po nisin që të ndihen gjithnjë e më shumë.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Lëshonin thirrje raciste kundër shqiptarëve, dasmorët në Shkup sprapsin grupin e maqedonasve

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur ditën e djeshme në Shkup, ku në lagjen "Gjorce Petrov" një grup të rinjsh kanë brohoritur "shqiptar i...

Tetë javë në terapi intensive, Indriti fiton betejën me C*vid

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka ndarë një lajm pozitiv ditën e sotme. Pas 8 javësh në terapi intensive, Indriti ia ka dalë të...

Haradinaj: Spektakël dashakeq me dosjet e Speciales, kjo nuk e ndihmon Kosovën

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shprehur shqetësim lidhur me zhvillimet e fundit me dosjet e Gjykatës Speciale duke thënë...

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...