E enjte, 4 Qershor, 2020
24 C
Tirana

Çfarë kërkoi ministri Klosi në mbledhjen e sotme të qeverisë

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Nisur nga situata në vend, ku tërmeti i datës 26 nëntor la pas shumë viktima dhe dëme materiale, në mbledhjen e sotme të qeverisë, ministrit i Turizmit, Blendi Klosi ka bërë një kërkesë të veçantë. Në mënyrë që të mos ndikojë që situata të mos ndikojë në turizëm vitin e ardhshëm, Klosi ka kërkuar një certifikim të veçantë nga ekspertët për hotelet. Sipas tij, ky certifikim sigurie të shërbejë si garanci për operatorët e huaj turistikë.

“Ne kemi përfunduar pothuajse pjesën e parë të akomodimit. Ka familje që largohen apo që e kuptojnë që nuk mund të rrinë më. Duhet të fillojë dalja nga ky regjim. Brenda këtij viti, deri për festat e fundvitit do ketë një masë të madhe në hotele por do fillojnë të lëvizin nga këto hotele sidomos nga hotele që janë për rikonstrukturim për sezonin dhe nuk duam t’i dëmtojmë.

‘Rregulla të reja loje’ Kryeministri tregon se çfarë do ndryshojë brenda muajit

Ne po punojmë që të krijojmë një aktivitet rajonal po mbase më gjerë se rajonal, me industrinë e turizmit pasi kemi nevojë të mendojmë që destinacioni i Durrësit është destinacioni ynë kryesor në sezonin e ardhshëm dhe duhet te jepet garanci që është i padëmtuar dhe këtu kemi shumë nevojë që grupi i ekspertëve të ketë një linjë të posaçme për hotelet pasi operatorët turistikë të huaj kërkojnë garanci për fortësinë e hoteleve. Do doja shumë që të kemi një linjë të certifikimit, të fortësisë së hoteleve sidomos në Durrës, i cili është i rrezikuar si destinacion për sezonin e ardhshëm turistik”, deklaroi Klosi.

Lexo edhe :   Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E dëmtoi tërmeti/ Pritet të hidhet në erë pallati 6 katësh

IKMT do të hedhë në erë me shpërthim të kontrolluar një pallat 6 katësh në Durrës. Pallati i dëmtuar gjatë tërmetit të 26 nëntorit, do...

Goditet grupi i trafikantëve, 11 të arrestuar në Itali dhe Shqipëri

11 persona, 2 prej të cilëve në Shqipëri, kanë përfunduar në pranga pas një operacioni të përbashkët të policisë shqiptare dhe asaj italiane. Raportohet se...

Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit

13 raste të reja të prekur me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit. Me të dhënat e fundit, Ministria e Shëndetësisë njoftoi...

Akademia e Transparencës, SHBA i jep Shqipërisë 5.5 milion dollarë

Ambasada Amerikane në Tiranë njoftoi së fundmi se Shqipërisë i është dhënë një tjetër ndihmë zhvillimi nga SHBA. Nga kjo ndihmë, Shqipëria do të përfitojë...

Lleshaj: Emrat e policëve pa numra s’do t’i merrni kurrë

Ministri i Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj, iu rikthye edhe një herë çështjes se policët në operacionin për shembjen e Teatrit, shumë prej tyre...
WhatsApp KONTAKTO TT