E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Çfarë duhet të presim ne shqiptarët nga zgjedhjet e prillit

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Nga: Mentor Kikia

Fushata elektorale, sikundër duken bathët, do të jetë një paradë rrugësh të reja e rrugësh të pashtruara. Paradë peisazhesh të bukura, e fushash me plehra. Paradë kanalesh të bllokuara e tërë shkurre dhe kanalesh të pastruara.

Paradë shkollash të bukura nga jashtë dhe shkollash pa xhama. Paratë me çadra të pastrehësh dhe paradë me shtëpi të reja. Videoklipe kudo, në fshatra e qytete, do të mbushin rrjetet sociale dhe mediat. Qeveria që nuk do të lerë pllakë të shtruar pa reklamuar dhe opozita që nuk do të lërë gropë pa futur këmbët. Shqiptarët do të ftohen sërish të zgjedhin mes rrugës së re dhe gropës së pambushur.

Por, a është kjo ajo që u nevojitet sot shqiptarëve?

Pa asnjë dyshim, jo!

Këto histori kanë 3 dekada që na shoqërojnë. Populli e ka shpikur vetë emërtimin “asfalt elektoral” për investimet të minutës së fundit. Sepse me të tilla investime është joshur e genjyer çdo herë. Shqiptarët nuk kanë më nevojë për ti shtruar një copë rrugë, apo për tu rritur pagën 5% dy muaj para zgjedhjeve. Shqiptarët kanë nevojë të dëgjojnë për projekte serioze, afatgjatë, madhore.

Fermerët nuk duan thjeshtë plastmas me gjysmë çmimi, por projekte dhe konsulencë që do të çojnë në organizmin e tyre, modernizimin e bujqësisë dhe rritjen e konkurrueshmërisë në tregjet rajonale.

Nxënësit kanë nevojë jo vetëm për ndërtesa shkollash të bukura, por për rritjen e cilësisë së mësimdhënies. Mësuesit kanë nevojë për rritje pagash dhe investime në infrastrukturën didaktike.

Lexo edhe :   Gjermania i dhuron RENEA-s 200 palë këpucë, Kikia: E turpshme

Universitetet nuk kanë nevojë thjeshtë për zgjerime auditoresh, por për rritjen e cilësisë akademike dhe instalimin e kërkimit shkencor, pasi jemi vendi i vetëm në Europë, që nuk zhvillojmë asnjë lloj kërkimi shkencor në nivel universitar dhe jo vetëm.

Lexo edhe :   Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Shëndetësia nuk ka nevojë për të shtruar pavionet me pllaka të reja, por për të shkatërruar rrjetën e merimangës së koncensioneve që e kanë shndërruar shëndetësinë publike në skllave dhe shtojcë të shëndetësisë private.

Naftëtarët nuk kanë nevoje për kafshatën e bukës dhe pagën e pamarrë, por për të rikthyer tek ata dhe tek i gjithë populli pasurinë kombëtare të grabitur me vendime qeverie.

Mjedisi nuk ka nevojë për vidoeklipe me mbjellje pemësh, por për projekte reale pyllëzimi, për të rikuperuar masakrën natyrore.

Dhe të gjithë sëbashku, kemi nevojë për një lufte reale kundër kurrupsionit, për ti dhënë fund formulave që shpiken për të vjedhur fondet publike dhe ligjeve që bëhen për të ligjëruar vjedhjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...