E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Çështja Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë/ Bytyçi: Kam frikë për marrëveshje Moskë-Uashington

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Analisti Enver Bytyçi, teksa ka komentuar zhvillimet më të fundit Kosovë-Serbi, ka thënë në A2 se mund të ketë një marrëveshje mes Uashingtonit dhe Moskës.

Duke analizuar këtë situatë tejet të nxehtë, ai thotë se në këtë tablo të përgjithshme, të duket sikur SHBA dhe BE janë në garë për t’i dhënë fund konfliktit shqiptaro-serb.

“Është vërtetë interesante dinamika e zhvillimeve të fundit, ku SHBA dhe BE duken sikur janë në garë, për t’i dhënë fund konfliktit shqiptaro-serb.

Në garë më duken edhe presidenti i Kosovës dhe kryeministri Hoti, janë në garë se kush do të udhëheqë dialogun. Në këtë kuptim, unë them se situata ka marrë një zhvillim të ri. Lajçak është në Prishtinë dhe do të takohet me Hotin, por nuk është e sigurt nëse do të takohen me Thaçin, i cili ka kundërshtuar kryesimin e dialogut nga Lajçak, me pretekstin që Sllovakia ende nuk e ka njohur Kosovën”.

Lexo edhe :   Liqeni i Ujmanit do të quhet “Liqeni Trump”

Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, tha se palët do të takohen më 27 qershor në Uashington. Sa i takon këtij takimi, analisti thotë se mbetet skeptik për rezultatin e kësaj marrëveshje.

“Më datën 27 qershor, palët do të jenë në SHBA për të dialoguar lidhur me zgjidhjen e konfliktit dhe mundësinë e nënshkrimit të një marrëveshje. Jam skeptik për rezultatin e kësaj marrëveshje, pasi në qëndrimin e Shtëpisë së Bardhë ndaj Kosovës, kam vënë re disa dilema.

Po ashtu, Trump dhe ambasada e shohin Kosovën si dinasti Clinton dhe presidentëve Bush. Aspekti i tretë ka të bëjë me faktin se administrata e Trump është në konflikt me BE-në dhe Grenell ka nxitur forca ekstremiste, të cilat tradicionalisht kanë dëshmuar se qëndrojnë në lidhje me Kremlinin. Nuk dëshiroj të jetë kështu, por kam frikë se ekziston një marrëveshje mes Moskës dhe Uashingtonin lidhur me këtë çështje”, u shpreh Bytyçi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...