E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Çështja e detit shkon në Hagë, vjen reagimi i parë nga kryeministri grek 

Shqipëria dhe Greqia morën vendimin për ta çuar në Gjykatën e Hagës çështjen e kufirit detar mes dy vendeve, pas takimit të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias, me kryeministrin Edi Rama.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka dhënë komentin e tij referuar çështjes së kufirit detar me Shqipërinë, e cila do të shkojë në Hagë. Kryeministri është shprehur se kjo është e vetmja zgjidhje, në mënyrë që mosmarrëveshjet të shuhen. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai ka shtuar më tej se kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre.

“Kemi rënë dakord që meqenëse nuk mund të zgjidhim mosmarrëveshjet tona rreth caktimit të kufijve të Zonave Detare, jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre”, tha ai.

Mitsotakis theksoi se Turqia ka një sjellje që shkel haptazi ligjin ndërkombëtar, sfidon traktate të detyrueshme ndërkombëtare dhe në të njëjtën kohë minon sigurinë rajonale, për të cilën të tre vendet punojnë shumë.

Ai madje sqaroi se “Vetëm aktet e ndershme prodhojnë drejtësi”, ndërsa me rastin e dy marrëveshjeve ligjore me Italinë dhe Egjiptin, si dhe marrëveshjen me Shqipërinë për një apel në Hagë, ai theksoi se “kjo është serioze sa shtetet përgjegjëse”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Serbët po blejnë apartamente në masë në Greqi, çmime më të ulëta se në Beograd

Zgjedhjet për kreun e PD/ Shehaj denoncon: Vëzhguesja ime u dhunua

Agron Shehaj, i cili kandidoi për kreun e Partisë Demokratike, ka denoncuar faktin se vëzhguesja e tij në zgjedhjet e 13 qershorit Enkeleda Çela,...

PD mbledh Kryesinë në 18 qershor, ja çfarë do të diskutohet

Partia Demokratike do të mbledhë Kryesinë në datë 18 qershor. Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi. Mbledhja është parashikuar që...

Avokati zapton pronën në Ksamil dhe kërkon legalizim me dokumente false

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë një denoncim nga Ksamili për një sipërfaqe toke që pretendohet se është përvetësuar pa të drejtë. Sipas denoncimit,...

Kontrollet e RENEA-s/ Hoxha zbulon zonat e “nxehta” në Vlorë dhe Shkodër

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur meaksionet e RENEA-s në dy ditët e fundit në vend, ku ka ushtruar kontrolle...

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...