E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

“Çdo person ka të drejtë të zgjedhë”, grekët në protestë kundër vaksinimit

Në kohën kur frika është shtuar nga varianti Delta, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka marrë vendimin për ta kthyer vaksinimin e detyrueshëm. Ai i është referuar si fillim punonjësve që punojnë në sistemin e kujdesit shëndetësor.

Në Greqi, vaksinimi i detyrueshëm do të zbatohet nga mesi i gushtit për punonjësit në shtëpitë e kujdesit për të moshuar, ndërsa nga 1 shtatori për sektorin e shëndetësisë.

“Ne mund të përfundojmë kapitullin e fundit të krizës shëndetësore, vetëm nëse të gjithë marrin vaksinën që mundëson liri”, ka deklaruar kryeministri Mitsotakis.

Autoritetet i tremben një tjetër mbyllje, e ndërsa qytetarët janë shprehur kundër vaksinimit me detyrim. Grekët kanë dalë në rrugë duke protestuar, kundër vaksinimit anti-covid.

Më shumë se 5 000 protestues u mblodhën në një protestë në Athinë, për të kundërshtuar programin e vaksinimit të Greqisë.

Me pankarta në duar “merrni vaksinat tuaja dhe ikni nga këtu!”, si dhe duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, protestuesit u mblodhën dje jashtë parlamentit nën praninë e policisë.

“Çdo person ka të drejtë të zgjedhë. Ne po zgjedhim që qeveria të mos zgjedhë për ne”, tha Faidon Vovolis, një kardiolog.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...

Një raport objektiv, që mjerisht nuk e ndihmon Shqipërinë

Nga: Preç Zogaj Objektiv: ky mund të ish te vlerësimi me një fjalë të vetme i raportit përfundimtar të OSBE/ODHIR-it për zgjedhjet e 25 prillit....

Fshehu për 3 muaj tezen e vde*ur në bagazhin e makinës, për ti marrë pensionin

Një 55-vjeçar është vënë në pranga nga ana e policisë greke, pasi akuzohet për 'vrasje me paramendim' të tezes së tij. I prangosuri ishte...

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bëre serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shfryrë revoltën e hapur ndaj kryeministrit Rama, pasi shprehu falenderimet në Forumin Ekonomik ndaj të gjitha vendeve të rajonit, që...