E enjte, 19 Maj, 2022
23.5 C
Tirana

KATEGORIA

Shpikja e fundit

Rusia fillon me NashStore zëvendësimin e Google

Google Play Store është në përdorim me kufizime shumë të mëdha në Rusi, për shkak të sanksioneve të Perëndimit pas sulmit ndaj Ukrainës. Së...

Në Zvicër do ndërtohet kulla rezidenciale prej druri më e lartë në botë (FOTO)

Zvicra do të bëhet shtëpia e ndërtesës më të lartë të banimit prej druri në botë. Projekti, i quajtur Rocket&Tigerli, do të përbëhet nga...

Studiuesit japonezë krijojnë shkopinj elektrikë për shijen e kripur

Studiuesit japonezë kanë zhvilluar shkopinj të kompjuterizuar, që përmirësojnë shijet e kripura, duke ndihmuar potencialisht ata që kanë nevojë të reduktojnë natriumin në dietat...

Zbulohet lazeri më i fuqishëm hapësinor

Astronomët kanë zbuluar një lazer të fuqishëm radiovalë, të njohur si megamaser, në hapësirë. Ky megamaser që thyen rekordin është më i largëti i...

UPS provon biçikletat elektrike ‘eQuad’ për dërgesat urbane (FOTO)

UPS (UPS.N) tha të premten se po provonte një biçikletë elektrike ngarkesash me katër rrota "eQuad" për dërgesa në zona urbane, ku biçikletat kanë...

Sonda diellore Parker e NASA-s, bëhet anija e parë kozmike që ‘prek’ diellin

Gjashtëdhjetë vjet pasi NASA vendosi qëllimin dhe tre vjet pas lëshimit të sondës diellore Parker, anija kozmike është bërë e para që "prek diellin"....

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...

Egjipti prezanton robotët që kryejnë testime për Covid-19

Me Egjiptin që po përballet me një valë të dytë të koronavirusit, një shpikës po provon një robot të telekomanduar i cili mund të...

Eliminohen butonat, Tajlanda krijon ashensorin me pedale (Foto)

Në Tajlandë një qendër tregtare instaloi pedale për këmbët në një ashensor, duke hequr kështu butonat për të eliminuar riskun e ekspozimit ndaj mikrobeve. “Të...

“Baza në Hënë”/ NASA zbulon idenë revolucionare: Tullat prej kërpudhe (VIDEO)

asa ka arritur në një ide që mund t’i japë një hov të jashtëzakonshëm kolonizimit të planetëve. “Tullat prej kërpudhe”, është ideja e NASA-s...

Të fundit

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...

Goditja e 8 grupeve kr*minale/Çuçi: Do t’i presim rrugën së keqes kudo ajo shfaqet

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka reaguar në lidhje me operacionin e SPAK. SPAK ka goditur 8 grupe të rrezikshme të strukturave kriminale. Këto...

Presidenti, negociatat para kamerave si rekord Guinness

Nga: Lutfi Dervishi Zgjedhja e kryetarit të shtetit nga një moment solemn, po kthehet në një teatër banal ku gjithkush rreket të përfitojë dhe i...

Detaje nga operacioni i bujshëm/Gledis Nano paralajmëron policinë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka përcjellë detajet e mega-operacionit “Golden bullet”. Ai tha se ky operacion që është në...

32 urdhër arreste/Kush është avokati i shpallur në kërkim nga SPAK

Mes 32 urdhër arresteve të cilat janë lëshuar nga SPAK, është edhe emri i një avokati të njohur që dyshohet se ka bashkëpunuar mes...