E martë, 14 Korrik, 2020
25 C
Tirana

KATEGORIA

PC & Mobile

Facebook publikon ‘Tuned’, një aplikacion për çifte

Pas një aplikacioni për takime romantike, Facebook mendon ti mbajë e çiftet bashkë. Rrjeti social ka vënë në dispozicion Tuned, një aplikacion të ri të...

Hapat që ju ndihmojnë të ulni varësinë ndaj telefonit

Shumica e personave shikojnë në telefonin e tyre çdo 15 minuta apo më pak. Kështu thotë një studim i Larry Rosen, profesore e psikologjisë...

Asgjë e sigurt në këtë epokë, si i vodhi hakeri shenjat e gishtërinjve të ministres gjermane

Zakonisht thuhet se shenjat e gishtërinjve, janë më të sigurta se sa fjalëkalimet. Në shumë kompani, punonjësit hynë dhe dalin duke përdorur si “çelës”,...

Vodafone Albania blen frekuenca në brezin 800 mhz duke shtuar investimet për dixhitalizimin e vendit

Vodafone Albania njoftoi se ka blerë të drejtën e përdorimit të frekuencave në brezin 800 MHz, me vlerën prej 7,440,001 Euro. Më datë 7 Shkurt,...

Kur rusët ndërtuan në vitin 1936 kompjuterin e parë në botë, që punonte me ujë

Në vitin 1936, inxhineri sovjetik, Vladimir Lukjanov, ndërtoi kompjuterin e parë në botë, për zgjidhjen e ekuacioneve të pjesshme. Pajisja zgjidhte ekuacionet, përmes lëvizjes...

Nesër hidhen në treg dy modele të avancuara të Nokia 5.1 Plus

Kompania finlandeze HMD Global, e cila është prapa telefonit Nokia, ka njoftuar së shpejti do të hidhen në treg dy variante të reja të...

Njihuni me telefonin më të ri të Samsumg, Galaxy A9 pro me ekranin Infinity-O

Samsung prezantoi ekranin e ri të telefonave me panel të plotë pa një nivel muajin e kaluar në Kinë, në formën e Galaxy A8....

Njihuni me kompjuterin e parë “kuantum” për biznese, prodhohet nga IBM

IBM prezantoi IBM Q System One, kompjuterin e parë “kuantum” të llogaritur për biznese. Kompjuterët “kuantum” shihen si teknologjia e re më premtuese, pasi janë...

Apple do të prodhojë iPhone X në Indi nga viti i ardhshëm

Sipas disa raportimeve Apple do të ndërtojë modelet më të shtrenjtë të iPhone në Indi nga viti i ardhshëm sipas agjencisë së lajmeve Reuters. Kjo...

Studimi/ Pajisjet teknologjike po ndryshojnë strukturën e trurit dhe nivelin e inteligjencës te fëmijët

Fëmijëve që rrinë para ekraneve për shtatë orë në ditë ose më shumë, po u hollohet lëkura e trurit para kohe. Ky është rezultati alarmues...

Të fundit

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

Pandemia/ Pretendonin se kishin shpikur ilaçin kurues, pranga dy mashtruesve

Në këtë periudhë pandemie, frika më e madhe është mos infektimi. Qytetarët të cilët përballen me informacione të ndryshme, edhe ato të rreme, gënjehen...

Tirana nesër pa drita, OSHEE tregon zonat problematike dhe oraret

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, ka njoftuar abonentët për shkëputjen e përkohshme të energjisë elektrike në disa zona të Tiranës. Sipas njoftimit të OSHEE,...

Detajet/ Përfundon dita e dytë e marrjes në pyetje të Thaçit në Hagë

Pak çaste më parë ka përfunduar intervistimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi nga Zyra e Prokurorisë së Specializuar. Në dutën e dytë me radhë,...